Volný pohyb pracovníků skončí s brexitem, oznámil britský ministr

Volný pohyb pracovníků mezi Británií a Evropskou unií skončí ve chvíli, kdy země opustí evropský blok, oznámil ve vysílání britského BBC Radio 4 britský ministr pro migraci Brandon Lewis. V tu dobu, tedy na jaře 2019, už podle něj bude platit nový imigrační systém.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr pro migraci Brandon Lewis | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: Reuters

Ministryně vnitra Amber Ruddová v článku v deníku Financial Times uvedla, že nová pravidla pro příchody do země budou vytvořena tak, aby vyhovovala britským podnikům a také „širší společnosti“.

Právě nekontrolovaná migrace byla klíčovým faktorem, který ovlivnil výsledek referenda o setrvání v EU z června loňského roku. Podle Evropské komise nyní žije v Británii asi 3,2 milionu lidí z jiných zemí unie, Britů v EU je zhruba 1,2 milionu.

Čistá migrace do Británie, kdy se do země přistěhovalo více lidí, než z ní odešlo, ale v roce 2016 klesla na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Vliv na to má i to, že dlouhodobě klesá zájem ostatních občanů Evropské unie o život v Británii.

Ruddová také uvedla, že pověří nezávislou vládní komisi vyhodnocením ekonomických dopadů migrace z EU do Británie. Výsledek zprávy pak chce vzít v potaz při určování nové britské migrační politiky. Agentura AFP připomněla, že Ruddová byla během kampaně před referendem pro setrvání Británie v unii a ve vládě vystupuje proti takzvanému tvrdému brexitu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová a někteří další ministři.

Ministryně ujistila, že vláda chce nadále přijímat ty, kteří napomáhají k prosperitě Spojeného království a že nenastane prudký zlom v migrační politice pro občany EU. To by podle AFP mohlo znamenat zřízení přechodného období po březnu 2019, kdy by měla rozluka nastat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme