Všechny české banky vlastní zahraniční firmy

Všechny české banky vlastní zahraniční bankovní domy. Podobná situace panuje v celé střední a východní Evropě. V době nejtvrdšího zásahu světové finanční krize se objevily otázky, jestli je takový model správný. Studie Evropské banky pro obnovu a rozvoj odpovídá jasně: výnosy jednoznačně převažují nad náklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Politici ve střední a východní Evropě by ale měli pomocí regulace omezit jeden nebezpečný jev - půjčky v cizích měnách. Maďarské nebo lotyšské domácnosti si půjčily miliardy v eurech nebo švýcarských francích, protože evropská nebo švýcarská úroková sazba byla výrazně nižší než ta domácí.

Lidé ale své platy nadále dostávali v domácích měnách a po jejich pádu často nebyli schopni hypotéky splácet. Vlády by se proto měly soustředit na omezení inflace. Pokud bude nízká, sníží se i úrokové sazby, a lidé tak nebudou mít motivaci k riskantním půjčkám v cizích měnách.

Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme