Všechny zdravotní pojišťovny byly loni v minusu

Výdaje veřejného zdravotního pojištění přesáhly v loňském roce jeho příjmy o více než pět miliard korun. Poprvé od roku 2008 byly všechny pojišťovny v minusu, uvádí se ve zprávě o vývoji hospodaření systému v roce 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní pojišťovny v ČR | Foto: Emanuel Macoun

„Všechny zdravotně-pojistné plány na toto období počítaly s tím, že výdaje překročí příjmy, které jsme kalkulovali zhruba kolem dvou až tří procent nižší než výdaje na zdravotní péči,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Jako příčiny vidí tlak nemocnic i ambulancí na zvyšování úhrad za zdravotní péči, tlak odborů na nárůst platů ve zdravotnictví, vyšší DPH na léky a další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček mluví o hospodářských výsledcích pojišťoven v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Podle předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelky plzeňské Fakultní nemocnice Jaroslavy Kunové je příčinou propadu zdravotních pojišťoven skutečnost, že vzrůstá počet důchodců a dalších občanů, za které platí pojistné stát.

„Úhrady zdravotnickým zařízení ale nestoupají. To si nemyslím, že by bylo tím důvodem, proč pojišťovny nemají peníze,“ řekla Jaroslava Kunová.

„Přebytky, které byly z minulých let, tak se už rozplynuly, už jsou v podstatě utraceny a pro příští rok budeme muset sáhnout na nějaké radikálnější opatření, které pravděpodobně bude v nějakém menším snížení hustoty sítě zdravotnických zařízení v České republice, protože je jasné, že vláda za státem hrazené pojištěnce do toho systému nepřidá ze státního rozpočtu nic,“ řekl Jaromír Gajdáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová a Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců mluví o hospodaření zdravotních pojišťoven ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Pojišťovny podle Platformy zdravotních pojištěnců odmítají zveřejnit, kolik platí jednotlivým zdravotnickým zařízením s odkazem na obchodní tajemství.

„To je samozřejmě nesmysl, protože se jedná o veřejné peníze povinně vybrané, které ochraně obchodního tajemství nepodléhají. Řekly to i soudy,“ uvedl Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Podle zprávy, kterou má příští středu projednat vláda, hrozí, že bez účinných zásahů brzdících výdaje porostou závazky pojišťoven po lhůtě splatnosti.

Jan Richter, Eva Presová, Jana Lejpová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme