Všichni zájemci o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína si věří

O dostavbu jaderné elektrárny Temelín se uchází trojice zájemců. Nabídky v tendru za téměř 300 miliard korun předložili francouzská Areva, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport a americký Westinghouse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, elektrický generátor. | Foto: Filip Jandourek

ČEZ by je měl prozkoumat a rozhodnout o předběžném pořadí uchazečů. Ti budou moci následně své nabídky doplnit a koncem roku 2013 se bude podepisovat smlouva.

Proti dostavbě Temelína jsou ekologové, Bavoři a Rakušané. Vadí jim například nejasná budoucnost vyhořelého paliva nebo nebezpečí jaderné katastrofy.

Westinghouse

Na technologii americké korporace Westinghouse je založena zhruba polovina všech jaderných elektráren na světě. Společnost má se všemi procesy zkušenosti, a proto se nečeká, že by například nezvládla dostavbu Temelína dokončit včas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americkou společnost Westinghouse představil v Odpoledním Radiožurnálu Martin Drtina

„Naše nabídka má tři klíčové parametry - lišíme se od ostatních nesrovnatelnou bezpečností, poskytujeme příležitost českému průmyslu podílet se na zakázce a jistotu investorovi, co se týká projektu a jeho dokončení a technické proveditelnosti,“ řekl v exkluzivním rozhovoru Radiožurnálu ředitel rozvoje Westinghousu pro Českou republiku Kerry Hanahan.

Podle dřívějších prohlášení společnosti se mají české firmy na projektu podílet ze 70 až 80 procent. Toto číslo ale mnozí hodnotí jako nadsazené. Nicméně dohodu o spolupráci už má Westinghouse podepsanou například s firmou I&C Energo, která by jí měla dodávat kontrolní a řídící systémy.

Dostavba Temelína by elektřinu zdražit neměla

Číst článek

Na zakázce by se měl podílet také Metrostav a Vítkovice Holding. Smlouva s Vítkovicemi ale není exkluzivní, miliardář Jan Světlík si v tomto směru nechal prostor pro jednání i s dalším účastníkem tendru, česko-ruským konsorciem.

Česko-ruské konsorcium

Nabídka česko-ruského konsorcia firem Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexportu na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín má 80 tisíc stran. V objemu je tak bezkonkurenční - váží téměř dvě tuny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Drtina mluvil také o dalším zájemci o dostavbu Temelína - česko-ruském konsorciu

Toto konsorcium nabízí dodávku bloků typu VVER-1200 o výkonu 1000 megawattů. Jak Temelín, tak i Dukovany jsou osazeny ruskými reaktory, obě navíc odebírají i ruské palivo TVEL.

Podle generálního ředitele Rosatomu Sergeje Kirijenka mohou nejméně polovinu zařízení pro Temelín vyrobit české podniky. Mnohé z nich přitom znají ruskou technologii už z minulosti.

Důkazem spolupráce jsou podle Sergeje Kirijenka nejen podepsané kontrakty, ale i skutečnost, že se o získání tendru oficiálně neuchází Rosatom jako takový, ale česko-ruské konsorcium. V něm hraje hlavní roli – podle ruské strany – český podnik Škoda JS. Za ním je ovšem skrze nepřehlednou strukturu vlastníků ruský kapitál.

ČEZ dostal nabídky na rozšíření Temelína od tří firem, vítěze oznámí za rok

Číst článek

Experti v této souvislosti poukazují na nebezpečí nabídky rusko-českého konsorcia a také na to, jestli by takové partnerství nezvýšilo energetickou závislost Česka na Rusku. To přitom opakovaně čelilo obvinění, že využívá energetiku pro prosazování svých vlastních politických zájmů.

Areva

Areva přichází s typem reaktoru EPR, což je jediný typ, který se v současné době v Evropě staví, a to ve Francii a Finsku. Finský měl být hotový už v roce 2009, je ale jasné, že nebude dokončený ani letos a prodraží se z původních tří miliard na pět a čtvrt miliardy eur. Podobné zpoždění nabírá i francouzský projekt. Ředitel Arevy pro Českou republiku Thomas Epron si přesto věří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídku na dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína podala také francouzská společnost Areva

„Myslím, že máme velmi slušné šance. Nabízíme totiž více zkušeností než ostatní, už dlouho fungujeme na místním trhu a také máme nejvýkonnější reaktor, což je z dlouhodobého hlediska nejlevnější varianta,“ tvrdí.

Jde o evropský tlakovodní reaktor třetí generace. Má vylepšené bezpečnostní prvky, aby se reaktor v případě nestandardních situací sám dostal do bezpečného stavu bez zásahu aktivních částí. „Reaktor EPR má celou řadu bezpečnostních prvků pro případ všemožných nehod. Naprostou samozřejmostí je například dvojitá ochranná schránka, opevněné diesel generátory pro případ výpadku a také ochrana vyhořelého paliva, což je velmi důležité, jak se ukázalo ve Fukušimě,“ vysvětlil Epron.

Rusko nabízí při rozšíření Temelína účast 'české' Škody JS, i za ní je však ruský kapitál

Číst článek

Tak jako ostatní zájemci i Areva slibuje, že dostane-li zakázku, přenechá až 70 procent prací tuzemským subdodavatelským firmám. Navíc během výstavby bloků očekává v Temelíně vytvoření asi 10 tisíc pracovních míst.

Martin Drtina, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme