Státu se v roce 2018 dařilo vymáhat daně lépe. Na DPH vybral 174 miliard, o 8 procent více

Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) 413,3 miliardy korun, tedy meziročně o 8,3 procenta více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 174 miliard korun, a výběr daně tak stoupl meziročně o dvě procenta. Více stát získal loni i v případě dalších daní. Vyplývá to z dat zveřejněných finanční správou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podání daňového přiznání v budově finančního úřadu pro Prahu 4, Pankrác (ilustrační foto)

Podání daňového přiznání v budově finančního úřadu pro Prahu 4, Pankrác (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Celkové příjmy státu z daní bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o sedm procent, tedy o 67 miliard na 1019,8 miliardy korun.

„Skutečný meziroční růst inkasa DPH byl vyšší než odhadovaný meziroční růst výdajů na spotřebu vlády a domácností, což indikuje stále pozitivní dodatečný efekt ze zavedení elektronické evidence tržeb, kontrolního hlášení a celkově to znamená efektivnější výběr tohoto daňového příjmu,“ uvedlo na počátku ledna ministerstvo financí.

Výběr daní z výherních automatů se letos propadl o polovinu. Hráči se nechtějí povinně registrovat

Číst článek

DPH, daň z příjmu právnických osob i daň z příjmu fyzických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob.

Samotný státní rozpočet loni z DPH získal 279 miliard korun, meziročně o 4,9 procenta více. Na firemních daních do státní pokladny putovalo 117,5 miliardy korun, meziročně o dvě procenta více.

Z výsledků státního rozpočtu za loňský rok také vyplývá, že celostátní inkaso spotřebních daní loni stouplo o 2,8 procenta na 167,5 miliardy korun.

Od předloňského roku je účinný zákon o dani z hazardních her, který zavedl daň z hazardních her a daň z technických her. Ty nahradily odvody z loterií. Na dani z technických i hazardních her loni stát zatím získal zhruba deset miliard korun.

Průběh celostátního inkasa sdílených daní podle čísel finanční správy (v mld. Kč):
DPHDPPODPFO závislá činnostDPFO zvláštní sazbaDPFO podávající přiznáníodvod z loteriíDaň z haradních herDaň z technických her
inkaso k 31. 12. 2018413,3174193,718,47,8-3,76
inkaso k 31. 12. 2017381,7170,6169,2167,60,82,56,4

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme