Vybíjení stád dobytka kvůli BSE neskončí

Preventivní porážky krav při výskytu BSE budou pokračovat. Snaha našeho ministerstva zemědělství změnit systém likvidace dobytka v případech tzv. nemoci šílených krav narazila na neústupnost Bruselu. Evropská unie se obává jakéhokoliv narušení důvěry spotřebitelů v bezpečnost potravin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Podle pravidel EU se musí v případě výskytu BSE utratit a vyšetřit potomci i vrstevnice nakaženého kusu. V České republice jsou ale chovy skotu mnohem početnější, než je obvyklé v zemích unie, a ve větším chovu do této skupiny spadne více zvířat. Ministr zemědělství Jaroslav Palas chtěl proto v Bruselu vyjednat mírnější podmínky pro zacházení se stádem, v němž se nemocný kus vyskytl.

Představitele unie se snažil přesvědčit o tom, aby vrstevnice nakažené dojnice nebyly preventivně utráceny, ale využívány na produkci mléka. Jejich vybíjení je podle Palase nelogické. "Je vědecky prokázáno, že mléko z těch potenciálně nakažených krav je naprosto bezpečné," řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Po dnešním jednání v Bruselu ministr zemědělství potvrdil, že dosavadní systém se v dohledné době nezmění. Preventivní porážky několika set kusů dobytka kvůli podezření na BSE kritizují Agrární komora a chovatelské svazy.

Do druhé fáze mezitím vstoupila likvidace krav kvůli lomnickému případu BSE. V asanačním podniku v Žichlínku na Ústeckoorlicku zlikvidují do konce týdne 300 kusů dobytka. V první várce v listopadu veterináři utratili 274 vrstevnic nakažené krávy z chovu společnosti Zeos z Lomnice na Semilsku. Vyšetření u žádné z dosud poražených krav však BSE neodhalilo. Celkem má být utraceno téměř 900 kusů ze čtyř chovů.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme