Vybírá se dodavatel elektronického mýtného

Na ministerstvu dopravy otevřeli obálky s nabídkami zájemců, kteří u nás chtějí provozovat systém elektronického mýtného. Nabídek, které uchazeči mohli podávat do pátku, se sešlo necelých deset. Některé velké firmy, například Siemens, T-Systems nebo společnosti Sanef a Logica, se totiž nakonec rozhodly, že se tendru účastnit nebudou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D8 | Foto: www.rsd.cz

Mýtné mají od roku 2007 platit nákladní vozidla nad 12 tun. V první fázi by mělo být zpoplatněny pouze dálnice, říká mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová, později ale i některé vybrané tahy první třídy.

"Generální dodavatel musí být připraven zavést mýtné na více než 2000 kilometrech, tam započítáváme silnice 1. třídy plus dálnice. Nicméně v té první etapě by se na 100 % jednalo o zpoplatnění dálnic v celkové délce 972 kilometry," připomněla Švejnohová.

Pro koho se stát rozhodne zatím není jasné, výběrem dodavatele se ale zároveň určí technologie, kterou se v Česku ujeté kilometry budou měřit.

Podle Břetislava Dandy ze Společenství autodopravců Čech a Moravy by měl stát zvolit tu nejlacinější variantu, protože během 4 až 5 let se současný systém stejně bude měnit: "Od roku 2008 - 9 by měl nastoupit systém Galileo, který by měl být jednotný pro celou Evropu, a proto vyhazování peněz za jakékoli systémy, které budou následně zrušeny, si myslím, že je neekonomické."

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme