Vydání dluhopisů pro domácnosti se letos už asi nestihne

Do konce letošního roku chce ministerstvo financí vydat dluhopisy pro domácnosti. Podle některých odhadů by si tak mohl stát v současné tíživé finanční situaci vypůjčit od občanů více než 100 miliard korun. Kvůli nutným legislativním změnám to však letos nejspíš nestihne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Eduard Janota | Foto: Tomáš Adamec

S nápadem na vydání dluhopisů určených obyvatelstvu přišel v březnu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Stát tak nahradit nižší příjmy, které způsobila hospodářská krize. Dalším cílem dluhopisového programu je přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů.

Janota řekl, že pokud současná sněmovna nestihne ve zrychleném čtení přijmout novelu zákona o dani z příjmu a novelu zákona o rozpočtových pravidlech, ministerstvo financí bude muset počkat na nový parlament. Ministerstvo by tak ale nestihlo emisi v letošním roce připravit.

Ekonom David Marek ze společnosti Patria ale tvrdí, že vydání dluhopisů pro domácnosti není jediná cesta, jak získat peníze.

"Pokud by nastaly komplikace se schválením emise státních dluhopisů pro občany, nemyslím si, že by to musel být pro financování státního dluhu fatální problém. Stále jsou k dispozici standardní nástroje financování tohoto dluhu. Navíc je s tímto nástrojem spojena celá řada rizik a nákladů. Obecně si nemyslím, že by situace na dluhopisovém trhu byla tak špatná, že by bylo potřeba sahat k tomuto kroku," myslí si David Marek.

Nominální hodnota dluhopisů by měla být podle Janoty jeden tisíc korun. Úroková sazby bude fixní, s tím, že její výše bude stanovena až podle aktuální situace na trhu. Prodej dluhopisů by se měl uskuteční přes internet a na pobočkách České pošty. Podmínkou je zřízený účet u Střediska cenných papírů.

Jaroslav Skalický, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme