Orbán má plán na zvýšení porodnosti: výhodná půjčka Maďarkám rodícím kdekoliv na světě

Vláda v Budapešti od příštího roku finančně podpoří porodnost Maďarek žijících ve vlasti i v zahraničí. Na návštěvě Kanady to v pátek podle maďarské tiskové agentury MTI řekl maďarský ministr lidských zdrojů Zoltán Balog. Opatření ke zvýšení porodnosti oznámil před tím i premiér Viktor Orbán.

Toronto / Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díte, novorozenec, miminko | Foto: Fotobanka Pixabay

Každé maďarské matce, bez ohledu na to, kde porodí, nabídne konzervativní kabinet strany Fidesz jednorázovou podporu a nízko úročenou půjčku. Úvěr subvencovaný státem by bylo možné čerpat do 18 let potomka. "Mluvíme o maďarských dětech, a ty jsou stejně důležité jako děti narozené v Maďarsku," řekl Balog, jenž se zúčastnil akce organizované krajany v Torontu. Silné maďarské komunity žijí zejména na Slovensku, v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajině.

Odpustí dluhy, postaví školky

Orbán na konci května uvedl, že vláda v příštím roce odpustí polovinu dluhů studentským rodinám se dvěma dětmi a celý dluh rodinám se třemi a více dětmi. Postaveno nebo opraveno má být mnoho jeslí a mateřských škol.

Z nynějších 1,5 by se průměrný počet dětí na jednu ženu měl v Maďarsku do roku 2030 zvýšit na 2,1, zdůraznil premiér s tím, že kabinet tak chce bojovat proti negativní tendenci snižování počtu populace. Od roku 1980 se podle statistik počet obyvatel Maďarska snížil z 9,8 milionu o téměř jeden milion.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme