Výkonnost české ekonomiky roste

O 3,8 procenta se v prvních třech měsících roku zvedla výkonnost naší ekonomiky. Předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu dnes zveřejnil statistický úřad. Ekonomové odhadovali hospodářský růst v prvním kvartálu v rozmezí od 2,7 do 4,2 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně statistického úřadu Marie Bohatá předpokládala, že HDP by měl růst tempem vyšším než čtyři procenta.

Růst táhne především zpracovatelský průmysl a překvapivě i spotřeba domácností. Podle analytika Jana Vejmělka z Komerční banky jsou výhledy dobré. Oproti předcházejícímu čtvrtlelí došlo k určitému posunu ve struktuře HDP. V souladu s očekáváním byl růst tažen především investicemi. Poněkud překvapivě se však do výsledného čísla promítla poměrně silně spotřebitelská poptávka. České domácnosti zřejmě již začínají těžit z lepší hospodářské situaci, která se ve spojení s nižší nezaměstnaností a růstem reálných mezd promítá do spotřebitelského optimismu.

Dobré vyhlídky české ekonomiky mohou ohrozit horší hospodářské výsledky zemí Evropské unie. Právě tam totiž směřuje 70 procent českého exportu. Podle Ivo Nejdla z Raifeissenbank má česká ekonomika v tomto ohledu omezené možnosti manévrování. Měli bychom si dávat pozor na kurs koruny, aby nebyla česká měna moc silná. Protože kdyby byla moc silná, domácí exportéři a především potom průmysloví výrobci by toto ochlazení velmi pocítili. ČNB by měla sledovat vývoj v západní Evropě a ve chvíli, kdy se očekává výrazný příliv dlouhodobého zahraničního kapitálu, by měla důkladně zvažovat zvyšování úrokových sazeb.

Markéta Kaclová, Radek Mokrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme