Výkupní ceny obilí a řepky budou nižší než v loňském roce

Zemědělcům zhasla další naděje, která měla zabránit jejich úpadku. Dozvěděli se totiž předpokládané výkupní ceny obilovin a řepky, jejichž prodej jim měl částečně hradit propad výkupních cen mléka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlé řepkové pole | Foto: Miroslav Tichák

Například výkupní ceny potravinářské pšenice se pohybují okolo tří tisíc korun za tunu, tedy o 1 000 až 1 500 korun méně než loni. Jak doplňuje Josef Balín, předseda Rolnického družstva Úhlava v Dolanech u Klatov, předpokládané výkupní ceny jim nepokryjí ani náklady. "První jednání naznačilo, že ceny budou velice nízké, nepokryjí ani výrobní náklady a mluvilo se o tom, že výkupní ceny krmného obilí by se měla pohybovat okolo 200, 220, 230 korun. Výkupy potravinářského obilí by měly být o něco vyšší, ale neměly by překročit asi 300 za metrák."

Řada zemědělců v Plzeňském kraji tak ztratila poslední možnost výdělku poté, co už více než půl roku tratí v živočišné výrobě. Co to bude znamenat pro české zemědělství, vysvětluje Jiří Felčárek z České agrární komory.

"Prohloubení těch problémů. Podniky a zemědělci se nyní potýkají s nedostatkem hotových finančních prostředků. Žně tvoří jednu z lepších vln příjmů během roku, a to znamená, že by byl další propad, zhoršování ekonomiky atd. a to s sebou nese všechno ostatní." Podle firem, zabývajících se výkupem obilovin a řepky je za nízkými cenami nezájem o tyto komodity.

Milan Kopp, Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme