Výpadek systémů Delta Air Lines postihl polovinu letů. Zrušeno jich bylo přes 740

Americká letecká společnost Delta Air Lines musela v pondělí pozastavit nebo zrušit nejméně polovinu z téměř šesti tisíc naplánovaných letů. Způsobila to porucha firemních počítačových systémů po výpadku proudu v americké Atlantě, kde má společnost některá zařízení. Dopady poruchy ještě v úterý pociťovali cestující v Asii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potíže letecké společnosti postihly tisíce pasažérů na letištích po celém světě | Foto: Reuters

Druhý největší americký přepravce v pondělí na šest hodin přerušil odlety a celkově musel zrušit více než 740 letů.

Firma poté začala cestující postupně znovu odbavovat, velká část jejích letů ale měla značné zpoždění.

Servis FlightStats napočítal podle agentury AP více než 2400 zpožděných spojů. Firma uvedla, že ke konci pondělka fungovalo podle letových řádů asi 3300 z téměř 6000 jejích letů.

Delta se snažila zmírnit dopady výpadku na cestující nabídkou uhrazení nákladů a poukázkou v hodnotě 200 dolarů, tedy asi 4900 korun, pro zákazníky, jejichž let měl zpoždění více než tři hodiny.

Cestující se kvůli výpadku informačních systémů nemohli dozvědět aktuální informace o letech Delty na firemní webové stránce a mnozí z nich zjistili problémy až na letištích.

Potíže postihly tisíce pasažérů na letištích po celém světě. Zpoždění hlásili cestující Delty na letištích v Londýně, Tokiu nebo v Los Angeles, nastalo i u pondělního letu společnosti z Prahy do New Yorku.

Na letišti Narita u Tokia strávilo noc z pondělka na dnešek kvůli zpožděním letů Delty více než tisíc lidí. Narita je pro Deltu a další americké aerolinie uzlem pro přepravu lidí mezi USA a oblastí Asie a Tichomoří.

Delta, která je podobně jako České aerolinie součástí skupiny SkyTeam, je podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) třetím největším leteckým přepravcem na světě podle počtu pasažérů. Její služby využije každý rok zhruba 180 milionů lidí, stojí na firemním webu.

Finanční dopad na firmu zatím není jasný, podle analytiků to ale nic závažnějšího nebude. Jim Corridore z firmy S&P Global Market Intellligence agentuře Reuters řekl, že finanční vliv incidentu bude nižší „než dopad mírné sněhové bouře". Akcie Delty v pondělí oslabily o 0,6 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme