Výplata církevního majetku může mít podobu dluhopisů, navrhuje Kalousek

Církve mohou místo každoroční výplaty za nevydaný majetek od státu dostat dluhopisy. Uvažuje o tom ministr financí Miroslav Kalousek. S jeho návrhem ale církve nepočítaly a v současnosti o nabídce dluhopisů diskutují se svými ekonomickými poradci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě | Foto: Noemi Fingerlandová

Možnost výplaty církevních restitucí skrze dluhopisy přišla ze strany ministerstva financí například z toho důvodu, aby stát nemusel církvím po dobu 30 let vyplácet částku ve výši téměř 60 mililard.

Pro stát tyto výplaty na církevní účty totiž znamenají výdaje v hotových penězích, což představuje vysokou finanční zátěž.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu mluvil o výplatě církevního majetku skrze státní dluhopisy Jan Beneš

Podle Kalouska mohou církve dospět také k rozhodnutí, že si peníze nechají vyplatit a za ně si koupí dluhopisy podle vlastní volby. Ministr pro deník Právo uvedl, že by šlo o speciální emisi, která by zůstala mezi státem a církvemi.

Jak ale Radiožurnál zjistil, některé z nich možná nepřistoupí na to, že by celou částku dostaly jenom v dluhopisech. Například podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla bude výhodné vzít si napůl částku v hotovosti a napůl v dluhopisech.

„Aby všechny kroky, které má stát nyní podle zákona plnit, církve uváděly do co nejmenších nejistot. Tento nápad musí zapadat do toho, aby se církve mohly dobře připravit na dobu, kdy se budou samofinancovat a stát na vlastních nohách,“ vysvětlil.

Premiér Nečas je pro návrh, aby církve dostaly namísto peněz státní dluhopisy

Číst článek

Jestli vyhovuje varianta dluhopisů i ostatním církvím, zatím není jasné, protože nabídka dluhopisů církvím zatím oficiálně nepřišla. Smlouva mezi státem a církvemi se navíc teprve připravuje.

O jejích podrobnostech dnes jednala také vláda. Podle premiéra Petra Nečase ale bude finanční kompenzace v podobě dluhopisů založena na dobrovolném základě. Záležet bude na dohodě obou stran.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Simona Bartošová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme