Výrobci naposledy dodají na trh 75wattové klasické žárovky

Výrobci dnes můžou naposledy dodávat klasické žárovky o výkonu 75 wattů. Z nařízení Evropské unie postupně mizí tyto zdroje světla z trhu a nahrazují je úspornější a taky nákladnější produkty. Firmy už třeba nevyrábějí stowattové žárovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žárovka | Foto: Tomáš Adamec

Konec 75wattových žárovek je pouze jednou z mnoha novinek. Od 1. září budou platit i změny v samotném označení na obalech. Nově se setkáte například s termíny barevná teplota nebo světelný tok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Gebauer z ministerstva průmyslu a obchodu v Ranním interview Radiožurnálu

Zatímco první určuje zabarvení, podle kterého se uživatel bude orientovat, zjednodušeně zda chce bílé nebo žluté světlo. Druhý údaj mluví o jeho intenzitě.

Odborníci přiznávají, že bude minimálně zpočátku potřeba kupující proškolit. Tato role ale zřejmě padne hlavně na prodejce. Klasické žárovky s vláknem budou z trhu postupně mizet až do roku 2012.

"Stahování klasických žárovek je naplánovano do celkem šesti fází," vysvětlil Pavel Gebauer z ministerstva průmyslu a obchodu v Ranním interview Radiožurnálu. Připomněl, že kromě úsporných zářivek se prosazují i LED světelné zdroje.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme