Výše schodku příštího rozpočtu není definitivně naplánovaná
Snaha ministra financí Eduarda Janoty stlačit schodek státního rozpočtu pro příští rok se možná setkává s odezvou u parlamentních politických stran. Po schůzce s ekonomickými experty všech stran oznámil, že by se díky jeho návrhu úsporných kroků mohl plánovaný deficit dostat z hrozivých 230 až pod 160 miliard korun. Teď se bude dál jednat.
Vyplynulo to z Janotovy schůzky s ekonomickými odborníky parlamentních stran. Byl na ní i zástupce ODS Martin Kocourek. V Radiofóru připomněl, že cílem schůzky nebylo nalezení shody, ale ujasnit si, co kdo chce.
V. Sedláčková diskutuje v Radiofóru s M. Kocourkem a J. Mládkem o přípravě rozpočtu
Podle Kocourka má ODS výhrady k nepoměru mezi růstem daní, který je ve výši 50 miliard korun, a výdaji, které jsou redukovány o 25 miliard - představa strany o poměru byla 1:1, kolem 30 až 35 miliard. Výhrady mají občanští demokraté i u navyšování přímých daní.
Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek řekl, že dohodu sice oznámit nemůže, ale vidí cestu ke kompromisu. Ocenil zejména úvahu o druhé sazbě daně z příjmu fyzických osob. Některé věci jsou pro ČSSD nepřijatelné, ale zdá se, že bude možné nalézt kompromis při hlasování v parlamentu.
Mládek také zdůraznil, že ČSSD dál prosazuje, aby se o rozpočtu hlasovalo po jednotlivých bodech, nikoli jako o celkovém balíku.
I další politické strany mají k jednotlivým krokům výhrady, znovu se tak u jednoho stolu sejdou v pondělí. Podle ministra financí Eduarda Janoty poslanci rozpočet projednají příští týden.
Analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes vyjádřil přesvědčení, že se jednání ubírají správným směrem. Podle něho všechny politické strany musejí počítat s určitým kompromisem, politici si musejí uvědomit nutnost úsporného rozpočtu.