Výsledky Googlu za poslední čtvrtletí nenaplnily očekávání trhu

Velkým americkým technologickým firmám se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo smíšeně. Naznačují to alespoň čísla čtyř významných firem, která se objevila v noci na dnešek. Google, který tradičně patří mezi miláčky trhu, nenaplnil očekávání. Microsoft a Intel nahlásily slušná čísla. IBM se protentokrát stalo hvězdou večera respektive noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza | Foto: Milan Kopp

Google během předchozích osmi čtvrtletí vždy překonal očekávání analytiků. Naposledy ale zklamal.

„Microsoft, Intel a IBM jsou již zavedené firmy, jejich výsledky jsou lépe predikovatelné. Na tržby Googlu účtované v dolarech dolehlo oslabené euro,“ vysvětluje výsledky Googlu analytik makléřské společnosti Patria Branislav Soták.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko analytik makléřské společnosti Patria Branislav Soták

„Problém Googlu je v maržích, růst tržeb meziročně vzrostl o 12 procent, čistý zisk rostl jen o osm procent. Souvisí to s tím, že Google čím dál tím více podporuje nové formy prodeje reklamy, to znamená mobilní nebo displejovou reklamu, která je ale obecně levnější než tradiční kontextová reklama. V číslech se to přetransformovalo o pokles příjmu z reklamy, z jednoho kliku o osm procent,“ pokračuje Soták.

Google a Microsoft se v mnoha ohledech staly přímými konkurenty. Google webu dominuje. Microsoft s vyhledávačem bing má asi jen 15 procent.

„Google také uspěl na poli mobilních přístrojů. Aneroid je totiž úspěšnější než Windows Phone,“ říká analytik.

Tento týden se konal protest amerických internetových firem proti chystané protipirátské legislativě. Podpořil ho i Google. Soták si nicméně nemyslí, že by přijetí této legislativy nějak výrazně Google poškodilo: „V protestu jde spíše o princip svobody internetu, ne o hospodaření.“

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme