Výsledky holdingu Unipetrol jsou rekordní. Firma loni vydělala přes sedm miliard korun

Petrochemický holding Unipetrol loni dosáhl na rekordní čistý zisk. Firma vydělala více než sedm miliard korun z předloňské půlmiliardové ztráty. V červených číslech byl podnik už od roku 2011. Podle analytiků stojí za pozitivními čísly hlavně vysoké rafinerské a petrochemické marže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova na Mostecku | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Výsledky ovlivnilo i navýšení objemu zpracované ropy díky dokončení akvizic podílů ve společnosti Česká rafinérská. Právě Unipetrol je totiž největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Do celkových výsledků se ale zásadně promítl i srpnový požár etylenové jednotky v Záluží. Po několikadenním požáru totiž stála celá výroba, v menším rozsahu pak pracovala rafinerie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky holdingu Unipetrol jsou rekordní. Firma loni vydělala přes sedm miliard korun

Holding zahájil rekonstrukci zařízení už loni v prosinci. Do plného provozu chce firma jednotku nasadit až letos v říjnu. Právě omezená výrobní kapacita se projevila na poklesu výroby.

„Výrazně poklesly prodané objemy petrochemických produktů a zároveň litvínovská rafinerie jede v omezeném módu. Ušlý zisk za čtvrtý kvartál je 2,8 miliardy korun a za celý minulý rok pak 4,5 miliardy korun,“ přibližuje analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Velkou část škody ovšem firmě proplatí pojišťovna. Unipetrol by mohl získat zpět přes čtyři miliardy korun.

Odhady analytiků původně počítaly s dividendou z loňského zisku ve výši kolem pěti korun na akcii. Jenže srpnový požár scénář změnil a výplatu dividendy výrazně snížil. Jestli firma dividendu vyplatí a v jaké výši, zatím není jasné. Valná hromada obvykle zasedá na přelomu května a června.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme