Trhy vnímají pozitivně, že na Slovensku nyní může vzniknout stabilní koaliční vláda, shodují se analytici

Vítězství hnutí OĽaNO Igora Matoviče v parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou, shodli se analytici. Tak silný výsledek pro OĽaNO podle nich dává značnou šanci, že sestavení vlády bude snadnější, než se před pár dny odhadovalo, a že vláda bude stabilnější.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí OĽANO Igor Matovič | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Šokující a přesvědčivé vítězství Matoviče dává trhům obrovskou naději, že Slovensko nepůjde cestou oligarchizujícího Maďarska či populistického Řecka, ale zamíří spíše doprava,“ řekl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

„Slovenské akcie jsou velmi málo likvidní, panuje tu panika kolem koronaviru, takže ty posílí jen těžko“, míní. Je ale podle něj možné, že slovenské státní dluhopisy v pondělí solidně posílí. „Vzroste tedy cena dluhopisů, takže klesnou jejich výnosy,“ dodal.

Investory těší to, že extrémní politická uskupení nezaznamenala zdaleka tak silný výsledek, jaký jim někteří komentátoři předpovídali, doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Trhy vnímají pozitivně to, že na Slovensku nyní může vzniknout stabilní koaliční vláda, která nebude tolik zatížena minulostí.

Nebude podle něj čelit nedůvěře podstatné části obyvatel země, kteří již mají dost toho, co označují za „mafii“. Tou rozumí systém propojení politiky a byznysu, s chapadly sahajícími až do podsvětí. Tento systém znepokojoval také mezinárodní investory, neboť se stal živnou půdou pro korupci, podotkl.

Světlá stránka koronaviru? V Číně výrazně kleslo znečištění ovzduší, uvedl americký vesmírný úřad

Číst článek

V korupčním prostředí se hůře podniká a investuje komukoli, kdo nemá ty „správné“ politické vazby a konexe, což ze hry podle Kovandy zákonitě vyřazuje některé subjekty, jež by zemi ekonomicky a v důsledku společensky povznesly dále a výš. „Nejen investoři, ale i řadoví Slováci zjevně ve velkém tento určitý marasmus či alespoň trestuhodně nevyužitý potenciál pociťovali stále palčivěji, pročež se rozhodli pro změnu,“ uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil upozornil na podobnost vývoje na Slovensku a v Česku. „I u sousedů zvítězilo hnutí, které se ekonomicky neprofiluje konkrétním směrem a prezentuje se jako strana takzvaně pro všechny. Pro jejich ekonomický program to tak znamená, že si v něm své najdou i skupiny, jejichž zájmy jsou protichůdné, a těžko je tak lze uspokojit zároveň. Hnutí tak slibuje investice do všech myslitelných oblastí. Přitom ale nehodlá zvyšovat daně ani zadlužení, což připomíná pověstnou kvadraturu kruhu,“ poznamenal.

Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů. OĽaNO tak odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Smer-sociální demokracie (Smer-SD). Získala přes 18,31 procenta hlasů, což na páté vítězství v parlamentních volbách v řadě za sebou nestačilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme