Výsledky voleb prý nebudou mít na trhy vliv

Začínající komunální a senátní volby okamžitý a přímý vliv na ekonomiku mít nebudou. Shodla se na tom většina expertů. Jak nicméně v anketě agentury ČTK připustili, trhy je i přesto budou sledovat. Jejich výsledky totiž mohou vyslat signál, který se nakonec na celostátní úrovni a tím zprostředkovaně na hospodářské politice projeví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Otázkou zůstává, zda by trhy zůstaly klidné i za překvapivého volebního výsledku. Podle analytika společnosti Patria Davida Marka je nicméně i v takovém případě velice pravděpodobné, že nikoli.

„Vliv obcí a krajů na ekonomické směřování ČR je velice malý. V naší zemi navíc pozorujeme velkou míru centralizace,“ uvedl Marek pro Rádio Česko a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vliv senátních a komunálních voleb na národní ekonomiku. Téma pro analytika společnosti Patria Davida Marka.

„Aby trhy zareagovaly, muselo by dojít k rapidním změnám v hospodaření na komunální úrovni, což se nestalo od roku 1989.“

V symbolické rovině se dá uvažovat o tom, že by volby dopadly nečekaně špatně pro současnou vládní koalici, respektive pro nastartované vládní reformy. Druhá hypotetická možnost je, že volby dopadnou pro vládní koalici nad očekávání dobře. Logicky se nabízí otázka, zda bude vládní kabinet reflektovat volební trend a změní strukturu dosavadních reformních opatření nebo ji zachová, popřípadě prohloubí.

„V zásadě by se ani v jednom případě nastavené struktury měnit neměly. Reformy jsou aktuálně nasměrovány správným směrem. V případě extrémně špatných výsledků stran vládní koalice je nicméně možné některá zmírnění očekávat,“ uvedl analytik společnosti Patria.

„V případě dobrého výsledku zmíněných stran se dá naopak očekávat určité potvrzení směru, respektive úplné spuštění existujících reforem,“ uzavřel Marek.

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme