Vysoké ceny paliva trápí řidiče napříč Evropou

Drahý benzín a naftu tankují kromě českých řidičů i lidé v dalších evropských zemích. Ze sousedních zemí je nejlevněji v Polsku, kde litr stojí v přepočtu kolem 34 korun, v Německu je to přibližně o 4 koruny víc. Na Slovensku se ceny benzínu blíží k přepočtené hranici 40 českých korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice | Foto: Khalil Baalbaki

Ceny benzínu na Slovensku drží dlouhodobě nahoře vyšší spotřební daň. V některých pohraničních regionech se proto Slovákům vyplácí tankovat u sousedů.

Momentálně se průměrné ceny benzínu pohybují kolem 39 korun a 80 haléřů za litr. Nafta je v průměru za 36 korun a 40 haléřů. To jsou hodnoty, které se blíží absolutně nejvyšším cenám za pohonné hmoty, které Slovensko zaznamenalo letos v dubnu.

Drahý benzín a naftu v Rakousku kritizuje veřejnost i odborníci. I zdejší automotokluby silně protestují proti zdražování benzinu a nafty.

Na začátku školních prázdnin dosáhly alespoň zmražení cen, když už ne jejich snížení. Aktuálně se dnes benzin super 95 prodává za 1,38 eur, nejdražší za 1,53 eur. Nejnižší cena dieselu je 1,32 eur za litr, nejvyšší pak 1,48 eur. Nejdražší pohonné hmoty jsou na tradičně na rakouských dálnicích.

Naopak nejlevnější palivo na světě mají v Kuvajtu, kde se za litr platí v přepočtu zhruba pět korun.

Marie Woodhamsová, Vojtěch Berger, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme