Vysokoškoláci mají oproti středoškolákům v průměru o 6000 korun vyšší platy

Čím vyšší vzdělání, tím vyšší plat. Na rozdíly mezi platy vysokoškoláků a středoškoláků se zaměřil poslední průzkum pracovního portálu platy.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky a kalkulačka | Foto: Ladislav Bába

Vysoká škola zvýší plat v průměru o zhruba 6000 korun měsíčně. Zatímco absolvent vysoké školy vydělá průměrně 22 700 Kč, absolvent střední školy s maturitou si podle průzkumu přijde na 16 600 korun.

Za poslední čtyři roky se rozdíl mezi jejich příjmy o několik set korun zvětšil. Hrubý měsíční příjem vysokoškoláka stoupl za tuto dobu o přibližně 1000 korun, absolventům středních škol jen o 500 korun.

Podle úrovně vzdělání se nejvíc liší platy u lidí, kteří pracují v obchodě. Absolvent, který vystudoval vysokou školu, vydělá na obchodní pozici v průměru 24 700 korun měsíčně. Většinou jde o pozice, jako je vedoucí řízení prodeje, obchodní analytik či obchodní referent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozdílnosti platů vysokoškoláků a středoškoláků mluvil na Radiožurnálu Tomáš Medek

Absolvent střední školy s maturitou, tedy například nákupčí, prodavač, vedoucí prodejny nebo provozu, vydělává v průměru měsíčně 13 500 korun.

Průzkum se zaměřil i na Slovensko. Rozdíly v platech podle vzdělání jsou i tam, i když jsou mzdy po přepočtení na koruny nižší. Absolventi vysokých škol na Slovensku vydělávají oproti středoškolákům o 39 procent víc. V průměru zaměstnanec s vysokou školou vydělá v přepočtu 19 200 korun a absolvent střední školy s maturitou 13 800 korun.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme