Vyšším cenám za mléčné výrobky se nevyhne ani Česká republika

Mléko bude s největší pravděpodobností zdražovat. Růst u nás nebude tak prudký a vysoký jako v sousedním Německu, kde šly ceny nahoru až o 30 procent. Ale protože stoupá poptávka po mléce po celém světě, ani Česká republika se vyšším cenám nevyhne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mléko | Zdroj: ČTK

Poptávku táhne především enormní růst spotřeby v Číně a Indii. To zvyšuje ceny v celém světě a projeví se to i u nás, tvrdí prezident Agrární komory Jan Veleba. V nejbližší době očekává růst farmářských cen až o 50 haléřů na litr. "V České republice se musíme připravit na zvýšení cen mléka a mléčných výrobků," dodal Veleba.

Odborníci ale upozorňují, že u nás budou držet ceny dole obchodní řetězce. Bojují totiž o zákazníky s nízkou kupní silou ve srovnání se západní Evropou. "Jsou tady dominantní diskontní obchodní řetězce. Jejich vzájemná soutěživost spočívá v tom, že se podbízejí nižšími cenami. Takže si nemyslím, že to tady bude až tak razantní," řekl ředitel mlékáren Madeta Milan Teplý.

Předpokládá, že ceny se budou zvyšovat u kvalitnějších výrobků jako jsou například eidamské sýry. "Máslo nebude dovozové, bude především tuzemské provenience, bude dražší. Myslím, že nebude výjimka kolem 30 korun za kostku másla," upřesnil Teplý. V průměru ale neočekává, že by ceny mléčných výrobků vzrostly o více než o šest až osm procent.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme