Přehledně: ministerstvo letos plánuje 15 velkých staveb a oprav silnic, chce prosadit i nové zákony

Letos by měla začít stavba nového úseku dálnice D55 u Uherského Hradiště nebo části obchvatu Opavy. Vyplývá to z plánu ministerstva dopravy, který má Radiožurnál k dispozici. Resort podle dokumentu plánuje, že v roce 2020 zahájí 15 velkých staveb nebo oprav silnic a dálnic. Silničáři budou pokračovat i v modernizaci dálnice D1.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo v letošním roce plánuje 15 staveb nebo oprav silnic. Ilustrační foto | Foto: David Peltán | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Ministerstvo dopravy chce v roce 2020 rovněž prosadit zákony, které by mohly zrychlit přípravu dopravních staveb. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) půjde třeba o liniový zákon.

Dálnice D3 je o 10,7 kilometru delší. Silničáři zprovoznili úsek Ševětín-Borek

Číst článek

Kremlík se domnívá, že nové zákony přinesou zásadní změny, které urychlí přípravu i samotnou výstavbu.

„Myslím si, že se ta doba zkrátí o tři až čtyři roky. A samozřejmě důležitá věc se týká majetko-právní přípravy, výkupu pozemků. Chceme změnit legislativu tak, aby znalecké posudky pro výkupy pozemků bylo možno zpracovat pro celé úseky staveb, aby cena byla - pokud možno - fixována alespoň tři roky a předcházelo se spekulacím,“ uvedl.

Kritika opozice

Část opozice ale ministerstvo dopravy kritizuje. Poslanec Pirátů Ondřej Polanský říká, že resort dlouhodobě nedokáže potřebné zákony prosadit.

„Celý ten systém financování staveb, jejich prioritizace a podobně neprošly v posledních letech žádnou velkou změnou. Posledních pět let na ministerstvu dopravy v režii vládního hnutí ANO to byla promarněná příležitost. Ukazuje se, že během té doby se na resortu zaspalo spousta práce,“ myslím si.

Ministerstvo dopravy už teď počítá s tím, že část původně plánovaných staveb silnic a dálnic letos nezačne. Odložilo třeba stavbu nového úseku D1 u Přerova.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme