Výstavba koridorů bude pokračovat bez ohledu na záplavy

Naplánované stavební akce na železnici i silnicích by letos měly proběhnout bez ohledu na záplavy. Státní fond dopravní infrastruktury chce poskytnout na nejnutnější opravy komunikací po povodních 1 miliardu korun. Stavební práce v úseku Praha - Kralupy nad Vltavou musely být sice kvůli velké vodě přerušeny, vlaky už ale po této trati jezdí a v nejbližších dnech se na pracoviště vrátí i stavbaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak na zatopeném železničním viaduktu

Naplánované stavební akce na železnici i silnicích by letos měly proběhnout bez ohledu na záplavy. Státní fond dopravní infrastruktury chce poskytnout na nejnutnější opravy komunikací po povodních 1 miliardu korun. Podle ředitele fondu Pavla Švagra kvůli tomu nebude nutné přesouvat peníze z investic na rekonstrukce. "V dané chvíli jsme nepřistoupili k žádné restrukturalizaci rozpočtu. Nehovoříme v tuto chvíli o zastavení žádné z akcí. Těch důvodů je několik. Akce, které zahájily, zahájily většinou začátkem roku a my se blížíme k závěru roku, to znamená, že v dané chvíli vrcholí stavební sezóna čili ta restrukturalizace rozpočtu by musela být velmi citlivá a určitě ji není možné udělat v řádu jednoho týdne."

Stavební práce v úseku Praha - Kralupy nad Vltavou musely být sice kvůli velké vodě přerušeny, vlaky už ale po této trati jezdí a v nejbližších dnech se na pracoviště vrátí i stavbaři. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zatím otázkou zůstává postup výstavby železničních koridorů v příštích letech. "Naší snahou a snahou partnerů je, aby se ty stavby neprotáhly. Financování je zajištěno. U dalších úseků na prvním koridoru, který je před dokončením, potom bude záležet na tom, zda ty finanční prostředky pro koridory budou přednostně určeny na nápravu povodňových škod nebo zda budou určeny pro ty nedokončené úseky koridoru třeba i mimo ta povodňová území, to znamená na východě Čech."

Státní fond dopravní infrastruktury chce letos poskytnout na opravy komunikací po záplavách 1 miliardu korun. 500 milionů je už nyní k dispozici. Další půl miliarda by se mohla přesunout z Fondu národního majetku. Podle ředitele dopravního fondu Pavla Švagra by souhrnná částka potom stačila na nejakutnější opravy. "Pokud by toto tak bylo, pak bychom měli k dispozici v letošním roce částku 1 miliardy korun na obnovu po povodních a podle mého názoru by to byla částka, která pro letošní rok by se mohla ukázat jako dostačující."

Severočeská energetika zapojila v Ústeckém kraji během noci šest trafostanic, vypnuto jich tak zůstává ještě 28. Celkem je v oblasti kolem Labe postižené povodněmi 1867 trafostanic. Bez zemního plynu už zůstává jen část Dubí-Bystřice na Teplicku, kde má Severočeská plynárenská 5O zákazníků. S obnovením dodávky plynu počítá firma ještě do konce tohoto týdne.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme