Výstavba nových bytů v Česku klesá

Aktuální výsledky bytové výstavby v naší republice dnes zveřejní Český statistický úřad. Odborníci ale neočekávají optimistická čísla. Už v prvním čtvrtletí začaly firmy stavět téměř o devět procent bytů méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení

Nejvíc se propadla nová výstavba v bytových domech, kde se počet zahájených staveb snížil téměř o 31 procent. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek klesla o víc než třetinu na 35 miliard korun.

Podle analytiků se další rozkvět bytové výstavby, a tím pádem i budování většího počtu nových bytů, nedá v nejbližší době nejspíš očekávat. Může totiž přijít teprve až s oživením ekonomiky a návratem důvěry v ní.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše to kromě jiného dokazuje meziroční pokles uzavřených zakázek v letošním pololetí.

"V meziročním srovnání je pokles 34 procent, z toho v pozemním stavitelství čtyřicet a půl procenta. Protože bytová výstavba je nosným momentem pozemního stavitelství, tak nejsme optimisty. Spíš převládá pesimismus."

Matyáš neočekává ani slušný vývoj ve stavební výrobě: "Podle našeho průzkumu dojde k poklesu ve výši asi šesti a půl procenta. Vidíme až osmiprocentní variantu propadu stavební výroby v letošním roce."

Co se týče stavebních povolení, úřady jich v prvním čtvrtletí vydaly meziročně o pět procent méně.

Přečtěte si o vývoji v předcházejících měsících:
Matyáš: Čísla statistiků o stavební výrobě jsou falešná
Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí: Stagnace bude trvat ještě dva roky
Český průmysl se v červnu odrazil od dna
Průmysl v Česku dál stagnuje, obrat je v nedohlednu
Průmyslová výroba v dubnu dál výrazně klesla, stavební o 2 procenta vzrostla

Staví se v Česku dostatečné množství nových, dostupných bytů? Hlasujte v naší anketě!

Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme