Soud potvrdil, že vnučka výtvarníka Milera nemá licenci ke Krtečkovi. Smlouva byla neurčitá

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná. Milerová tedy ke Krtečkovi nemá licenci ani právo poskytovat podlicence dalším výrobcům. Potvrdil to pražský vrchní soud. Odvolací senát tak dal za pravdu správkyni dědictví Krtečkova autora Zdeňka Milera, právničce Mileně Fischerové. Rozhodnutí je pravomocné.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:50 25. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Milerová | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Soudy dospěly k závěru, že obsah licenční smlouvy, kterou Milerová uzavřela se svým nemocným dědečkem v září 2011, není dostatečně určitý. Výtvarníkova vnučka totiž v době uzavření smlouvy neznala počet a rozsah 375 licenčních kontraktů ke Krtečkovi, které byly uzavřeny dříve.

„Ze smlouvy není zřejmé, jaká práva měla žalovaná (Milerová) nabýt,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Čurda.

Soud přerušil jednání o Krtečkovi. Přiblížili jsme se dohodě, řekla Milerova vnučka

Číst článek

Milerová argumentovala mimo jiné tím, že obecnou formulaci zvolil výtvarník záměrně, protože chtěl, aby jeho vnučka licenci získala v co nejširším rozsahu. „Je mi to samozřejmě líto, ale právní vada není moje chyba. Já jsem dělala maximum pro to, abych tu smlouvu obhájila. Uvidíme, jestli se budeme moct nějak domluvit, nebo ten byznys budeme muset zavřít,“ řekla novinářům po pondělním jednání.

Na otázku, zda bude stahovat předměty s Krtečkem z trhu, zatím nedokázala odpovědět. „Záleží to hodně na protistraně, jak se zachová. Bude se snažit co nejvíce hájit své obchodní partnery a eliminovat škody,“ dodala.

Právník vítězné Fischerové Jiří Matzner předpokládá, že Milerová a její firma Little Mole bude muset své produkty stáhnout. „Rozsudek znamená jednu zásadní věc: zánik dvojkolejnosti. Tedy zánik toho, že se budou objevovat dva licenční partneři na stejný výrobek, na stejnou oblast trhu, na stejné území,“ uvedl.

Označil to za výhru výtvarníkových dědiců, kteří se na vypořádání mnohamilionového dědictví stále nedohodli.

Peníze všem dědicům?

Fischerová zažalovala Milerovou také kvůli vydání výnosů z uzavřených smluv, protože peníze podle ní náleží všem dědicům. Pražský městský soud čekal s projednáním věci na rozsudek v tomto sporu. „Budeme zkoumat výši výnosů. Máme zažalovány miliony, ale to neznamená, že to nebude víc,“ sdělil advokát Matzner.

Správkyně dědictví označila pondělní rozhodnutí za potěšující. „S panem Milerem jsem spolupracovala v dobré shodě víc než 20 let a tu agendu jsme nikdy nevystavili žádným soudním sporům. Bylo to pro mě psychicky velmi zatěžující a jsem ráda, že to skončilo,“ řekla.

Ohledně dědického řízení si Fischerová netroufá odhadnout další vývoj. Existuje totiž několik závětí a postoje dědiců jsou podle ní „proměnlivé“. „Bylo by dobře, aby to skončilo už v zájmu udržení určité image licence Krteček. Žádný spor nepřispívá k dobré pověsti licence,“ uzavřela.

Hrnečky i sušenky

Animovanou postavičku krtka děti najdou na obalech od sušenek nebo na hrnečcích. „My produkujeme spoustu věcí, kosmetiku, jídlo, oblečení, hračky, různé papírové věci, digitální hry. Je toho spousta,“ řekla v minulosti Karolína Milerová Radiožurnálu.

Konec sporu o Krtečka? Milerova vnučka chce vyplatit ostatní dědice

Číst článek

Správkyně díla Zdeňka Milera Milena Fischerová už dřív řekla, že si ale výtvarník nepřál, aby se v jeho díle pokračovalo. „Mně se pan Miler nikdy nezmínil o tom, že bych měla spolupracovat s Karolínou. Byla jsem panem Milerem ustanovena správkyní dědictví jeho autorských práv, a to už v roce 2006 notářským zápisem. Byla jsem povinna se správy ujmout, jakmile pan Miler zemřel,“ vysvětlila Fischerová.

Smlouva vznikla dva měsíce před smrtí Zdeňka Milera. Správkyně se s vnučkou snažily několikrát dohodnout mimosoudně, pokaždé neúspěšně.

Kvůli nedořešené pozůstalosti po Milerovi vede Fischerová ještě jeden spor s výtvarníkovou dcerou. Kauza se týká licenční smlouvy, kterou Milerová uzavřela s otcem v roce 2011. Podle rozhodnutí soudu je smlouva neplatná, a Milerová proto nesmí vydávat knížku s paní Krtečkovou.

Vendula Bartoňková, Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme