Vývoj americké ekonomiky posiluje globální akciové trhy

Globální akciové trhy posilují. Investorům dodal odvahu zejména růst aktivity amerického průmyslového sektoru. Ten totiž překonal průměrná očekávání. Zároveň trh reaguje i na prosincový zápis z jednání americké centrální banky, podle kterého někteří členové vedení Fedu nevylučují další uvolnění monetární politiky. Tím by se v systému objevily levné peníze, které by ekonomiku i trh povzbudily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Zynga vstoupila na newyorskou burzu. | Foto: ČTK/AP

Ze zápisu prosincového zasedání vedení Fedu vyplývá, že je další uvolnění monetární politiky v Americe ‚dost dobře‘ možné.

„Spíše než ke klasickému uvolnění měnové politiky, jak jsme to viděli v předchozích letech, by mohlo dojít ke změnám v transparentnosti měnové politiky, na jejichž konci může dojít i k tomu, že měnová politika bude lehce uvolněná. Mám tím na mysli, že Fed pravděpodobně od lednového zasedání začne kromě prognózy pro růst a inflaci zveřejňovat i prognózu krátkodobých úrokových sazeb, jako to dělají některé centrální banky ve světě, například i ČNB,“ říká ekonom ČSOB Jan Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na globálních akciových trzích sleduje ekonom ČSOB Jan Čermák

„Fed ve svém posledním komentáři k měnové politice fakticky přislíbil, že by základní sazby měly zůstat na nulové úrovni až do poloviny roku 2013. Tím, že se nyní naznačuje to, že by Fed mohl publikovat prognózu krátkodobých úrokových sazeb, očekává se, že ta prognóza bude zveřejněna až do konce roku 2013, možná ještě dál do počátku roku 2014,“ pokračuje Čermák.

Investoři tak budou mít přístup k penězům za nulový úrok o něco déle, než Fed dosud přislibuje.

Americký průmysl se podle indexu nákupních manažerů odrazil ode dna. „Trend je pozitivní. Odpověď na otázku, zda je to definitivní, přinese spíše vývoj v eurozóně. Zda v prvním čtvrtletí, které bude pro eurozónu opravdu náročné, dojde k nějakému karambolu v podobě neřízeného n´bankrotu některé ze zemí eurozóny nebo například odchodu některé země z měnové unie. Pokud se tak nestane, mohlo by to opravdu znamenat, že americká ekonomika spolu s průmyslem jsou skutečně na cestě vzhůru,“ uvádí ekonom Čermák.

Hrozby pro americkou ekonomiku vidí Čermák ve světě a nejedná se pouze o Evropu. Může to být například nějaká záležitost týkající se blízkého východu, třeba pokud by opravdu došlo k nějakému konfliktu s Íránem, popřípadě k destabilizaci v Iráku. To by mohlo vést k neopodstatněnému růstu cen ropy a to by se negativně projevilo i na situaci amerických spotřebitelů. Došlo by ke zpomalení spotřeby a tudíž i ekonomiky.

„Akcie mají většinou tendenci v roce prezidentských voleb posilovat. Rok prezidentských voleb by tak mohl být pozitivní vliv, pokud nedojde k nějakému karambolu,“ dodává Čermák.

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme