Výzva Erica Cantony na výběr peněz z bank vzbudila ohlas

Francouzský fotbalový internacionál a někdejší hvězda Manchesteru United Eric Cantona vyzval, aby si lidé dnes vybírali svoje peníze z bank. Chce tím potrestat bankovní systém, který podle něj může za finanční krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Eric Cantona je tvrdým odpůrcem důchodové reformy a jeho námět vybírat z bank a tyto potrestat za finanční krizi vzbudil ohlas.

Sám Cantona předevčírem požádal svou pobočku BNP Paribas, aby se připravila, že bude dnes vybírat víc než 1500 eur. Takový výběr je nutno hlásit předem. Podle informací médií si vzápětí zřídil účet u jiné banky, kam vložil 750 tisíc eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Pokorný mluví v Odpoledním Radiožurnálu o tom, jak Francouzi reagovali na výzvu Erica Cantona k výběru peněz z bank.mp3

Jak připomínají novináři, jsou to hlavně peníze za reklamu na proslulé světové značky. Dodávají, že před časem Cantonova manželka sama vystupovala v reklamě na jednu známou francouzskou banku.

Francouzské banky se k výzvě příliš nevyjadřovaly. Například již zmíněná BNP Paribas říká, že bankovnictví ve Francii zaměstnává 400 tisíc lidí a že by větší run na banky mohl otřást celým sektorem. Vesměs ale Cantonovi vzkazují, ať se drží toho, co umí, tedy fotbalu.

Experti neočekávají, že by jeho příkladu následovali další a další lidé. Objevuje se ale snaha, která by se dala shrnout podle heslo: Změň si svoji banku. Existuje sdružení, které vyzývá, aby lidé, kteří nejsou spokojeni se službou nějakého velkého bankovního ústavu, ho potrestali právě tím, že vyzvednou své peníze a přejdou jinam.

Pojištění vkladů ve Francii činí na každého jednotlivce až 70 tisíc eur.

Jan Pokorný, Daniela Pavlíčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme