Vznik silnějšího ČEZu je sporem odborníků

Ostře dnes vystoupilo vedení elektrárenské společnost ČEZ proti nedávnému rozhodnutí antimonopolního úřadu. Ten sice povolil spojení ČEZu s pěti distribučními firmami, okamžitě své ANO doplnil několika svými ALE. Právě tím podle ČEZu porušil zásadu rovnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysoké napětí - vedení

Máme jiné podmínky než oblast plynárenství, tam spojení výrobce s distributory podobně omezená nejsou, kritizoval dnes rozhodnutí antimonopolního úřadu generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl a věří, že rozhodnutí úředníků ještě změní. "Zcela určitě podáme rozklad, protože došlo k řadě právních pochybení a představenstvo nemůže nepodat rozklad ve chvíli, kdy došlo k tomu, k čemu došlo."

Podle nařízení úřadu musí totiž ČEZ prodat například do jednoho roku 34procentní podíl v Jihočeské a Jihomoravské energetice a v Pražské energetické. za stejnou dobu by musle jiné firmě prodat také nově nabytý majoritní podíl v jednom z pěti distributorů.

Antimonopolní úřad minulý týden povolil vznik ještě silnějšího výrobce elektřiny, ale za dodržení tří podmínek. ČEZ se propojí jen s pěti regionálními distributory elektřiny. U jednoho z nich přitom musí prodat majoritní část, nesmí vlastnit blokační menšinu u dalších tří distributorů a musí státu prodat přenosovou soustavu. Rozhodnutí se nelíbí hlavně ministerstvu průmyslu.

Podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka je ale pro domácnosti výhodnější, pokud si mohou alespoň v části republiky vybrat svého dodavatele elektřiny."Tady jakási aspoň v těchto regionech možná konkurence bude zachována a možná bude potom dobré srovnávat, jak se vlastně budou vyvíjet ceny u těchto jednotlivých distributorů."

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme