Vztahy mezi Súdánem a Jižním Súdánem komplikují spory o dopravu ropy

Už sedm měsíců existuje na mapách Afriky nový stát: Jižní Súdán. A už sedm měsíců se táhnou spory tohoto nového státu s jeho severním sousedem, Súdánem, od kterého se Jižní Súdán odtrhl. Vlády v jihosúdánské Džubě a súdánském Chartúmu dosud nedokázaly stanovit společnou hranici ani pravidla pro dopravu ropy z Jižního Súdánu. Urovnat vztahy mezi oběma zeměmi se snaží i Africká unie, jejíž dvoudenní summit dnes končí v etiopské Addis Abebě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chartúm | Foto: Jiří Hošek

Jižní Súdán už deset dní neprodukuje ropu. Protestuje tak proti poplatkům, o které si Súdán řekl za přepravování jihosúdánské ropy přes své území.

„Samozřejmě to napětí tam je. Je tam územní spor mezi oběma státy a Jižní Súdán vlastně nevidí vhodnější formu protestu, když mu Súdán odmítá platit nebo přinejlepším zpožďuje platby za ropu, než zastavit těžbu ropy. Ovšem je to vlastně těžká daň za tu čerstvou nezávislost, to jsou veliké ztráty pro jinak tak chudou zemi,“ řekl afrikanista Vladimír Klíma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Vladimír Klíma mluví o situaci v Jižním Súdánu ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Chartúm se snaží kompenzovat ztrátu dvou třetin ropných zdrojů vysokými poplatky za přepravu suroviny přes své území. Přes Súdán proudí ropa do jediného možného přístavu, odkud může Jižní Súdán ropu distribuovat do světa.

Chartúm se toho snaží využít a po Džubě požaduje až třetinu příjmů z ropy a další poplatky. Mimo jiné také zabavuje část produkce údajně proto, že mu jižní soused dluží peníze.

Vztahy mezi Súdánem a Čínou ještě vyhrotil sobotní únos 29 Číňanů, kteří na jihu Súdánu pomáhali stavět silnici. K únosu se přihlásili povstalci ze Súdánské lidové osvobozenecké armády. Chartúm už dříve obvinil Jižní Súdán z podpory těchto povstalců.

„Jižní Súdán nepochybně žárlí na vztahy súdánsko-čínské, na to, jak se Čína angažuje v Súdánu. Má tam samozřejmě hodně svých investic a hodně svých lidí, takže vyloučené to není. Fakt je, že už asi 14 zadržených, unesených lidí, bylo propuštěno,“ uvedl Vladimír Klíma.

Dodal, že Jižní Súdán vznikl mimo jiné i díky rozsáhlé povstalecké činnosti, takže na námitkách Chartúmu může něco být.

Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme