ČEZ a Westinghouse podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci Temelína za miliardy korun

Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel. V úterý to v tiskových zprávách sdělili zástupci ČEZ a firmy Westinghouse.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto).

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Projekt se chystal tři roky. Práce začnou ještě letos. Některé z nich lze ale dělat až při plánovaných odstávkách, nutných k výměně paliva. Nejbližší čeká Temelín v dubnu 2022.

Podle Westinghousu jde o největší obchodní smlouvou podepsanou pro kontrolní a řídící systémy od doby, kdy firma v Temelíně instalovala ty původní.

„Přestože jde o upgrade systémů, jednání trvala více než rok. Prvořadé je pro nás zajištění bezpečnosti, zároveň ale jednoznačně trváme na tom, aby se práce nijak nedotkly samotného provozu Temelína. To vše bylo nutné pečlivě připravit,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Smlouvu firmy podepsaly 13. září.

ČEZ chce být do roku 2030 nízkoemisní a do roku 2050 uhlíkově neutrální. Sází na fotovoltaické elektrárny

Číst článek

Podle ČEZ jde o jednu z technicky nejnáročnějších zakázek v historii České republiky. Výhodou Westinghousu je, že, vedle samotného ČEZu, zná nejlépe své systémy, jež do Temelína dodal, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ruské palivo

„Jde o komplex hned několika nezávisle zálohovaných systémů, které v Temelíně spolehlivě fungují už od roku 2000. Jde o pečlivě připravené kroky postupné obnovy zařízení s ohledem na plánovaný šedesátiletý a případně ještě delší provoz. I proto je celý projekt rozložen až do roku 2029,“ uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Jak uvedla firma Westinghouse, jde o vyvrcholení více než desetileté spolupráce mezi ní a ČEZ. Modernizace systémů nijak nenaruší provoz Temelína, jak uvedl prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Střední Východ a Afriku Tarik Choho.

Na dostavbu Dukovan bude potřeba přepravit obří kusy materiálu, silnice a mosty se musí upravit

Číst článek

Firma Westinghouse je mezi těmi, jež by mohly dostavět nové bloky jaderné elektrárny Dukovany. Stát v souvislosti s dostavbou pošle bezpečnostní dotazník pouze možným dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse.

Většina paliva, jejž teď Temelín využívá, je od ruské korporace Tvel. Na jaře 2019 vyzkoušel ČEZ v Temelíně šest palivových souborů od společnosti Westinghouse Electric Sweden. V roce 2018 ČEZ potvrdil, že na základě smlouvy s firmou Westinghouse Sweden Electric vyvíjí zkušební palivové soubory označované LTA (Lead test Assembly).

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 10,1 TWh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme