WikiLeaks si chce posvítit na zákulisí obchodu a financí

Webové stránky WikiLeaks se chtějí od nového roku výrazněji zaměřit na svět obchodu a financí. Ochutnávku nabídly na konci minulého týdne. Jako součást depeší z amerického velvyslanectví totiž přinesly informaci, že farmaceutická společnost Pfizer hledala ‚špínu‘ na nigerijského prokurátora, který prošetřoval její případ.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto.

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto. | Foto: AFP

Od ledna by se pak WikiLeaks měly soustředit na finanční instituce, mezi kterými má být podle dostupných zpráv i Bank of America.

V pořadu Svět o deváté Rádia Česko o tématu informační otevřenosti finančních institucí debatovali David Ondráčka z Transparency International a Martin Iltis z investiční banky Unicredit CAIB.

Přehrát

00:00 / 00:00

WikiLeaks a jeho plán zaostřit na sféru byznysu byl tématem Světa o deváté na Rádiu Česko

Že by v souvislosti s aktivitami WikiLeaks panovala na trzích nervozita Iltis nepociťuje. „Z pohledu byznysu to nemá zásadnější charakter,“ řekl. Dokud se podle něj neobjeví konkrétnější informace, které by dosvědčovaly nějaké protiprávní jednání firem, tak akcie zmiňovaných společností výrazně neutrpí.

Podle Ondráčky budou mít informace uniklé zevnitř firem ten efekt, že firmy budou důsledněji řídit a kontrolovat své vnitřní postupy a procesy. „WikiLeaks působí jako anarchistická snaha narušovat jistoty často trochu bezúčelně, ale narušovat jistoty je správné,“ myslí si Ondráčka.

Větší soustředění WikiLeaks na oblast firem přináší otázku, zda jsou současné zákony, které nutí firmy podávat o sobě informace, dostatečné. Ondráčka si to nemyslí. „To, co se děje uvnitř firmy, se nedozvíte. Informace, které se týkají možných podvodů nebo informace o účasti firem ve veřejných zakázkách jsou dostupné pouze ve výsledku. WikiLeaks může být nový alternativní kanál, kudy tyto informace unikat mohou a firmy na to budou muset nějak reagovat,“ řekl. Iltis jako zástupce firemního sektoru mu ale oponuje: „Z pohledu veřejně obchodované společnosti jsou firmy informačně otevřené. I jiné podniky zveřejňují dostatek dat.“

“Nemyslím si, že veřejnost má apriorní právo znát detaily obchodních vztahů. Je pravda, že pokud je zapojen veřejný sektor, měl by být kladen důraz na větší informační otevřenost,” připouští Iltis.

Ondráčka připomenul, že například institut obchodního tajemství bývá často zneužíván. “Za obchodní tajemství se často vydávají informace, které tam nepatří,” upozornil.

Roman Chlupatý, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme