Úřady v Německu a Rakousku prohledaly pět sídel firmy Wirecard. Hledali důkazy proti Braunovi

Úřady v Německu a Rakousku prohledaly sídla společnosti Wirecard, za poslední měsíc už podruhé. Hledají důkazy v kauze účetního skandálu, který tuto německou finanční společnost přiměl vyhlásit insolvenci a vedl k zadržení jejího bývalého šéfa. Informovalo o tom ve středu mnichovské státní zastupitelství. O odkup aktivit firmy, která teď bojuje o přežití, je podle sdělení insolvenčního správce přesto velký zájem.

Frankfurt/Mnichov (Aktualizováno: 19:47 1. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo společnosti Wirecard ve Vídni | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Razie se zúčastnilo dvanáct mnichovských vyšetřovatelů doprovázených 33 policejními úředníky, IT specialisty z řad policie a pomáhali jim policisté z Rakouska. Prohledávali pět sídel firmy - tři v Německu, včetně centrály na mnichovském předměstí v Aschheimu, a dvě v Rakousku.

Kauza chybějících miliard ve Wirecard: společnost vyhlásila insolvenci a požádá o konkurzní řízení

Číst článek

Najít se snažili především důkazy proti bývalému šéfovi firmy Markusi Braunovi, který je podezřelý z účetních podvodů a z manipulace akciovým trhem. Braun i bývalý provozní ředitel Wirecardu Jan Marsalek, který je na útěku, jsou oba Rakušané.

Zhruba před dvěma týdny vyšlo najevo, že firmě Wirecard chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze být, asi vůbec neexistují. Dlouhodobý auditor Wirecardu společnost EY svého klienta obvinila ze sofistikovaného podvodu.

V Německu zadrželi exšéfa společnosti Wirecard. Chybí v ní přes 50 miliard korun

Číst článek

Evropská komise minulý týden v neobvyklém kroku pověřila unijního regulátora, aby kvůli kolapsu Wirecard prošetřil postup německého spolkového úřadu pro finanční dozor (BaFin). Karty vydané Wirecard byly od pátku po zásahu britského regulátora FCA zablokované, znovu fungují od úterý.

Prezident BaFin Felix Hufeld ve středu v německém parlamentu hájil postup úřadu. BaFin je obviňován hlavně z toho, že přestože jednal v letech 2017 až 2019 o označení firmy Wirecard jako finančního holdingu, což by znamenalo, že by byla pod jeho větší kontrolou, neučinil tak.

Vyšetřování i na Mauriciu

Wirecard tak zůstala finančně technologickou firmou a BaFin měl dohled jen nad její bankovní dceřinou společností, ne nad celou firmou. Hufeld ve středu uvedl, že všechna rozhodnutí o tom, jak bude Wirecard označena, byla učiněna spolu s dalšími orgány dohozu, včetně německé centrální banky Bundesbank a Evropské centrální banky.

Wirecard kvůli možným podvodům vyšetřují i na Filipínách a Mauriciu. Centrální banka a regulátor sektoru finančních služeb na Mauriciu ve středu oznámily, že vyšetřují, zda firma nebyla zapojena do podvodu označovaného jako round-tripping se subjektem registrovaným v tomto daňovém ráji. Tyto podvody se týkají falešných účetních transakcí a obvykle se provádějí kvůli nafouknutí vykázaných příjmů.

Banky dostaly 345 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů. Podle asociace jde jen o desetinu klientů

Číst článek

V pondělí mnichovský soud jmenoval insolvenčního správce Wirecard. Ten ve středu podle agentury Reuters řekl, že banky brzy pověří prodejem jednotlivých částí společnosti. Dodal, že ho kontaktovalo mnoho investorů, kteří mají zájem odkoupit buď hlavní obchodní aktivity firmy, nebo přidružené podnikání, které na něm není závislé.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme