Z CzechInvestu odchází nejen generální, ale i výkonný ředitel

Půl roku od personální krize v CzechInvestu z agentury opět odcházejí její nejvyšší představitelé. Ministr průmyslu Martin Říman vyhověl žádosti generálního ředitele Romana Čermáka a uvolnil ho z funkce. Kromě Čermáka, který chce pracovat v zahraničí, odchází také výkonný ředitel CzechInvestu Jan Procházka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Čermák | Foto: CzechInvest

Roman Čermák stál v čele CzechInvestu od letošního dubna. Tehdy ve funkci vystřídal Tomáše Hrudu, kterého ministr Říman odvolal. Nyní se Čermák rozhodl rezignovat kvůli tomu, že chce pracovat v zahraničí.

Radiožurnálu to řekl náměstek ministra průmyslu Luboš Vaněk. "Pan generální ředitel Čermák je mladý manažer. A toho úkolu, který byl opravdu nelehký i pro zkušené manažery, se zhostil dobře. A to, že člověka v jeho věku lákají další výzvy, je přece naprosto normální."

Čermák zůstane zaměstnancem agentury a od prosince bude mít na starost přípravu společného zastoupení CzechInvestu, CzechTrade a České podnikatelské reprezentace v Bruselu.

Už po svém jmenování do funkce generálního ředitele agentury se Čermák potýkal s personálními problémy, protože zhruba třetina ze tří stovek pracovníků podala na protest proti odvolání Tomáše Hrudy výpověď. Čermák pak neměl příliš šťastnou ruku při výběru nových členů. Jak se totiž ukázalo, dva noví ředitelé odborů byli trestně stíháni.

Ministr Říman uvedl, že je s jeho sedmiměsíčním působením v čele CzechInvestu spokojený. Situace v agentuře je podle něj stabilizovaná. Uvedl také, že tempo čerpání plateb z předchozího operačního programu prostřednictvím CzechInvestu se letos zvýšilo na dvojnásobek a neklesl ani příliv zahraničních investic do země.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl se ale obává, že tak rychlé střídání šéfů CzechInvestu může negativně ovlivnit pohled zahraničních investorů na Česko. "A nejen do nejistoty zahraničních investorů, ale také do procesu čerpání strukturálních fondů Evropské unie. Já si myslím, že jsou tu dvě důležité výzvy, které nás čekají: nalákat dále technologické investory, vyspělé investory a vyčerpat peníze z fondů Evropské unie. Proti těmto dvěma cílům my teď jdeme."

Po generálním řediteli Čermákovi nyní odchází také výkonný ředitel Jan Procházka. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí CzechInvestu Lucie Králová. "Od 15. října má agentura CzechInvest novou organizační strukturu a vzhledem k tomu, že se pozice výkonného ředitele, kterou právě zastával pan Procházka, zrušila, tak se rozhodl na vlastní žádost odejít."

CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, která posiluje konkurenceschopnost české ekonomiky prostřednictvím podpory malých a středních podnikatelů, podnikatelské infrastruktury, inovací a získáváním zahraničních investic z oblasti výroby, strategických služeb a technologických center.

Naděžda Hávová, Marika Táborská, Tomáš Medek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme