Z evropských dotací staví firma malé vodní elektrárny. Mají být funkční i krásné

Nebýt evropských dotací, malé vodní elektrárny na řekách Jizeře a Kamenici teď nepracují. Vybudovaly je firmy z holdingu Hybler group a energetika se tak pro skupinu kdysi orientovanou převážně na textilní výrobu stala čím dál významnějším oborem podnikání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá vodní elektrárna Železný Brod (ARK, Boris Šonský) | Foto: Tomáš Hyka

„My jsme využili evropské dotace na více elektráren, jedna z nich je elektrárna v Semilech, jedna z nich je v Železném Brodě, jedna z nich je v Tanvaldu. Připravujeme ještě elektrárnu v Jablonci nad Jizerou. Pokud se podaří získat dotaci, tak bychom ji taky obnovili. To je vlastně to, co děláme,“ říká Michal Závěrka, který kdysi dostal v restituci část velké textilní firmy.

Na zbylou část sepsal privatizační projekt a uspěl. Stejně tak dnes dokáže ve spolupráci s odbornou firmou úspěšně připravit žádost o evropskou dotaci. Celkem tak získal už zhruba 100 milionů korun, což je částka, bez které by všechny zmíněné malé vodní elektrárny na Jizeře rozhodně nestály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Šumová se zajímala o malé vodní elektrárny vybudované z evropských dotací

„Jsou projekty, které bychom bez dotací vůbec nerealizovali, protože návratnost by se prodloužila nad únosnou mez,“ vysvětluje.

Ohled na peníze ale neznamená, že by majitelé rezignovali na vzhled elektráren. Ta v Železném Brodě se dokonce stala stavbou roku. A to se firma pouštěla do projektu, který už před ní někdo zavrhnul. Elektrárna se budovala v místě, kde kdysi v 19. století stávala. Náhon se ale pak změnil v skládku a říkalo se, že je v ní zasypaný i jeřáb.

„Nebyl tam pohřbený jeřáb. Naštěstí se jednalo o skládku z lomu, která se znova mohla používat. To, co jsme vytěžili, jsme tady znova použili poté, co jsme udělali řádné geologické průzkumy,“ dodává druhý ze společníků Milan Kuršel.

Úspory energie, modernizace výroby nebo školení. Malé firmy si zvykly žádat o dotace

Číst článek

To firmě výrazně ušetřilo náklady. I proto se teď připravuje další projekt. Také chystaná elektrárna v Jablonci nad Jizerou, která se bude dělat jen tehdy, pokud na ni firma získá dotaci, by měla slušně vypadat. „I Jablonec je zpracováván za pomoci architektů a i tam se zpracovává takový projekt, aby byl nejen funkční, ale i esteticky hezký,“ uzavírá Michal Závěrka.

Lenka Šumová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme