Z farmářských trhů mizí stánky, zájem prodejců klesá kvůli EET

Vyrazit o víkendu na farmářské trhy a nakoupit čerstvou zeleninu nebo pečivo už možná nebude tak snadné jako dosud. Někteří prodejci kvůli zavádění elektronické evidence tržeb své stánky ruší nebo je plánují zavřít. Tržby letos musí elektronicky evidovat část prodejců, příští rok se už zapojí téměř všichni. Někteří organizátoři proto varují před možným skomíráním trhů. Podle ministerstva financí by ale EET neměla pro trhovce představovat žádné komplikace. Informaci přinesl server iDnes.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské bagety se prodávají i na farmářských trzích | Foto: Petr Adámek

„Minimálně devadesát procent prodejců ukončilo činnost a trhů se neúčastní. Jejich počet poklesl tak, že jsme museli organizaci trhů zatím zcela přerušit,“ řekl serveru iDnes.cz organizátor farmářských trhů v Jihlavě Jan Holba.

Zájem klesá i na některých dalších farmářských a také řemeslných trzích po celé republice. Organizátoři mluví o ztrátách mezi prodejci v řádu desítek procent.

„Na některých trzích činí úbytek až sedmdesát procent, na některých trzích dvacet. Některé trhy kvůli tomu skončí,“ popsal iDnesu Radek Aleš z firmy, která pořádá patnáct až dvacet trhů měsíčně po celé republice.

Čtvrt roku s EET v číslech. Obchodníci stále zapomínají vystavovat účtenky, tvrdí kontroloři

Číst článek

Důvodem jsou podle organizátorů mimo jiné technická náročnost nebo další náklady na zavedení EET.

„Největší problém mají s EET dvě skupiny prodejců. Zaprvé starší, technicky méně zdatní lidé. Zadruhé prodejci, kteří obsluhují velké množství zákazníků v rychlém sledu, jako třeba prodejci pečiva a ovoce,“ vysvětlil pro server Aleš.

Některým se pak zavádění EET kvůli nízkým příjmům nevyplatí. Podle ministerstva financí by ale elektronická evidence neměla pro stánkaře na trzích představovat žádné komplikace.

„V nabídce jsou pokladní zařízení, která jsou vhodná pro skupinu starších a technicky méně zdatných podnikatelů, jako například ‚tlačítkové‘ pokladny,“ uvedla pro server mluvčí resortu Michaela Tesařová.

Tržby zatím musí evidovat jen část prodejců, většina se podle ní bude muset do EET zapojit až od příštího roku. „Farmáři, kteří prodávají vlastní výpěstky nebo výrobky, se do EET zapojí až ve 3. fázi, tedy od 1. března 2018,“ doplnila pro server iDnes.cz Tesařová.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme