Z menších měst a vesnic mizí bankovní pobočky. Nevydělají si na svůj provoz

Některé bankovní pobočky v Česku mizí. A to hlavně z menších měst nebo z vesnic. Lidé je totiž navštěvují stále méně a jejich provoz se tak bankám často nevyplatí. Většina Čechů si zvykla používat internetové nebo mobilní bankovnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat | Foto: Tomáš Adamec

Zavírání poboček pocítí nejvíc klienti České spořitelny. Ta jich k prvnímu říjnu ruší kolem čtyřiceti. Některé už uzavřené jsou, například ve Velkých Bílovicích a Kloboukách u Brna nebo třeba ve Velkém Týnci poblíž Olomouce. Podle mluvčí společnosti Kristýny Havligerové se ale uzavře třeba i pražská kancelář.

„Nechceme mít pobočky prázdné, proto jsme se dohodli, že některé uzavřeme. Typicky se jedná o pobočky, kde jsou 2 až 3 pracovníci, jsou otevřené jen některé dny v týdnu a průměrně je navštíví denně jen jeden a půl klienta.“

Jenže třeba pro starší lidi, kteří neumí vybírat z bankomatu nebo pracovat s internetem, to může být problém. Některé obce dokonce sepisují na záchranu poboček i petice. V takových případech ale lidé můžou využít služeb takzvaných mobilních bankéřů, kteří jim s transakcí nebo s uložením peněz pomůžou.

Britové přešli na internetové bankovnictví. Za poslední rok zaniklo na 600 bankovních poboček

Číst článek

K uzavírání poboček ale přistupují i ostatní banky. Třeba ČSOB jich za poslední rok uzavřela kolem dvou desítek, a to včetně finančních center Ery Poštovní spořitelny. Banky jdou ale většinou cestou slučování filiálek nebo přemístění z jednoho města do druhého. Stejně jako třeba Komerční banka.

„V letošním roce změny v pobočkové síti neplánujeme. V loňském roce jsme přemístili sedm poboček. Vždy šlo o relokaci v rámci jednoho města nebo obce. Například v Prostějově nebo v Praze na Chodově,“ říká její mluvčí Pavel Zúbek.

Svoje pobočky v minulosti přesunula do jiných míst třeba i tehdejší GE Money bank - dnes pod jménem MONETA Money Bank.

Bankomatů rychle přibývá

V celé republice je v současnosti kolem pěti tisíc poboček bank. Přestože Česká spořitelna ruší desítky filiálek, její pobočková síť zůstává největší. Obecně ale poboček v Česku přibývá, hlavně zásluhou nových, nízkonákladových bank, ať už jde o Fio banku, Air Bank nebo třeba Equa Bank. Jen tyhle tři banky zajistily za poslední rok nárůst poboček o více než stovku.

Mění se ale podoba poboček. Přizpůsobují se rozvoji internetových služeb a digitalizaci. Dnes proto slouží spíš jako poradenská a kontaktní místa. Lidé hlavně využívají internetové bankovnictví nebo bankomaty. Těch navíc každým rokem přibývá. Loni jich v Česku bylo přes 4700.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme