Z Temelínu unikla radioaktivní voda

Z prvního okruhu jaderné elektrárny Temelína včera unikla radioaktivní voda. Podle mluvčího Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavla Pittermanna šlo o tři kubické metry. Žádné nebezpečí prý nehrozí. Úřad už o případu informoval sousední země - Rakousko a Německo. Podle dohody z Melku má na hlášení takovýchto nehod 78 hodin. Kvůli závadě transformátoru minulý týden automat odstavil druhý blok elektrárny. Elektřinu nevyrábí ani první blok, který od dubna prochází plánovanou odstávkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Únik radioaktivní vody z Temelína vyvolal v Rakousku rozhořčené protesty odpůrců jaderné energetiky. Úřadující předseda parlamentního klubu sociálních demokratů Josef Cap prohlásil, že se naplnily nejhorší obavy týkající se bezpečnosti Temelína a vyzval českou vládu k okamžitému vysvětlení případu.

Ekologická mluvčí SPÖ Ulli Simaová vyjádřila zejména znepokojení nad tím, že k poruše došlo na primárním okruhu, tedy v srdci reaktoru. Občanská iniciativa Stop Temelín v tradičně dramaticky formulovaném prohlášení tvrdí, že česká strana informovala rakouská oficiální místa o události se 24hodinovým zpožděním.

Rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll vyslovil požadavek na důkladné prošetření události, jeho mluvčí Daniel Kapp však konstatoval, že únikem vody nedošlo k žádnému ohrožení životního prostředí nebo lidí a že z reaktoru neunikla žádná radioaktivita.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme