Za ceny elektřiny nemohou jen politici, tvrdí poslanec

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes vysvětlí vládě, jak dosáhnout snížení ceny elektřiny maximálně o pět a půl procenta. Podle poslance Františka Sivery je možností celá řada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stožáry vysokého napění | Foto: ČEZ

Mezi opatření, která ke snížení původního nárůstu přispějí, patří srážková daň na fotovoltaickou energii, zvýšení poplatku za vynětí půdy ze zemědělského fondu a využití emisních povolenek.

V Ranním interview Radiožurnálu však Kocourek přiznal, že povolenky lze využít až v roce 2013. „Nejde to dřív, protože až od roku 2013 dostaneme další takzvanou alokaci povolenek v rámci Evropské unie,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek seznamuje posluchače Radiožurnálu s jedním ze svých enegetických návrhů

„Teď běží staré povolenky, nicméně ty jsou již rozděleny. Takže musíme čekat na novou sérii a ta naběhne až v roce 2013,“ dodal.

Zároveň přiblížil, jaká opatření týkající se solárních elektráren chce prosadit. „Snažíme se to propočítávat tak, aby byla zachovaná patnáctiletá návratnost těchto elektráren. Budu navrhovat, aby první tři roky byla elektřina ze solárních elektráren zdaňována srážkovou daní ve výši třiceti procent za rok 2010 a dvaceti procent za rok 2009.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec František Sivera pro Svět o osmé Rádia Česko o opatřeních na snížení cen elektřiny

První místopředseda hospodářského výboru sněmovny a člen podvýboru pro energetiku František Sivera z ODS si chce počkat, jaké nástroje navrhne ministr financí Kalousek.

„Myslím si, že se cena pro občany nemůže zvýšit o dvacet procent a je třeba přijmout mix opatření. Dají se připravit různé nástroje, kterými by se dala snížit cena energie i v roce 2011,“ tvrdí.

Sivera připouští, že by sněmovna mohla zrušit rozhodnutí minulého parlamentu, zároveň varuje před neuváženým přesouváním peněz.

„Je zde i možnost změny rozhodnutí z minula. Je potřeba ale vidět, že ty finanční prostředky byly přislíbené pro tepelné elektrárny, které se potýkají také s velkými problémy. A pokud je nedostanou, dojde k výraznému zdražení cen tepla,“ varuje.

Při změně podmínek hrozí arbitráž

Upozorňuje, že zásadní změny podmínek fotovoltaickým elektrárnám – například daň zatěžující zdroje solární energie a zvýšení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu – by se neobešly bez komplikací.

„Myslím si, že výrazně měnit podmínky pro současně postavené solární elektrárny není možné, nebo pouze v nějakých hranicích. Kdyby došlo ke znehodnocení investic, byl by pak zase problém s arbitráží,“ domnívá se Sivera.

Že by bylo možné připsat současné problémy chybě politiků, Sivera odmítá jako velmi zjednodušené tvrzení. „Pokud Evropská unie požadovala po České republice, aby splnila určité procento obnovitelných zdrojů, tak to tak bylo nastaveno,“ odvolává se.

„Je to souhra různých faktorů. Jde o to, jak bylo propočítáno snížení cen vstupu pro solární elektrárny, zda to měl energetický regulační úřad dříve avizovat, navíc loňské podzimní volby zabrzdily jakýkoli legislativní proces.“

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme