Za dva roky by mohl vzniknout registr dlužníků

Podnikatelům i státu by mohl pomoci vznik centrálního registru dlužníků. Shodli se na tom dnes zástupci vlády, podniků i zaměstnanců v Radě pro rozvoj podnikatelského prostředí. Zatím musí podnikatelé pro potvrzení o bezdlužnosti na finanční a celní úřady, správu sociálního zabezpečení nebo do zdravotních pojišťoven. Státní úřady by si přitom mohly takovéto informace jednoduše vyměňovat mezi sebou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a prezident HKČR Jaromír Drábek | Zdroj: ČTK

Při centrálním přehledu by bylo také efektivnější vymáhání dluhů. Předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek doufá, že registr by mohl začít fungovat do roku 2007. "Není únosná situace, kdy podnikatel dělá pošťáka mezi jednotlivými institucemi státní správy. Je třeba nastolit nějaký systém v tom, že když od podnikatele chce státní správa nějaké údaje, které jsou dostupné v jiném registru státní správy, že si je sežene sama," řekl Drábek.

V datu, od kdy by měl registr začít fungovat, se Drábek shoduje s vicepremiérem Martinem Jahnem. Ten zdůraznil, že stát by pak mohl lépe vymáhat dlužné peníze a podnikatelům by ubylo papírování. "Pokud dnes musí podnikatel dokládat, že nemá dluhy vůči státu, tak musí získávat potvrzení od finančních úřadů, správy sociálního zabezpečení, celních úřadů a podobně. Je to zbytečné zatěžování podnikatele, protože stát by měl mít přehled o tom, kdo a jak mu dluží. Bylo by to vhodné i pro stát, aby mohl lépe upomínat své dlužníky," dodal Jahn.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme