Za nedodělky při instalaci mýtného systému zaplatí Kapsch 171 milionů

Za vady a nedodělky při spouštění první fáze mýtného systému zaplatí firma Kapsch 171 milionů korun. První etapu výstavby dnes uzavřel Fischerův kabinet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána | Foto: Marián Vojtek

Podle ministra dopravy Gustava Slamečky se problémy ze strany dodavatele týkaly hlavně úpravy okolí mýtných bran.

"To číslo 171 milionů se skládá ze dvou částí: 50 milionů je za vady a nedodělky systému a pokuty a penále činí 121 milionů korun," upřesnil ministr.

Penále vypočítali znalci. Společnosti Kapsch se například včas nepodařilo upravit terén kolem mýtných bran, postavit ke všem branám žebříky, dodat některé dokumenty k systému nebo převést softwarové licence.

Mýtné pro kamiony nad 12 tun u nás funguje od ledna roku 2007. Spouštění systému ale provázela řada komplikací. Dlouho nebylo jasné, jestli začne plný provoz v plánovaném termínu. Chyběly například elektronické přípojky k mýtným branám. Brány proto provizorně poháněly naftové agregáty.

Smlouva s Kapschem za 22 miliard trvá až do roku 2017, už se ale několikrát měnily dodatky. Podle deníku E15 Kapsch získal od České republiky další zakázku. Firma prý má v příštích několika měsících vyzkoušet kombinovaný systém výběru mýtného na českých dálnicích. Ten využívá současné brány i moderní satelitní technologii. Propojení obou variant by mohlo fungovat při zpoplatnění silnic nižších tříd nebo při výběru mýta za osobní automobily.

K tématu si můžete také přečíst:
V Německu citelně podraží mýtné pro kamióny
Slovensko odkládá termín spuštění elektronického mýta
Do konce prázdnin by mohlo být rozhodnuto o cenách mýtného
Na mýtném se loni vybralo přes pět a půl miliardy korun
Od Nového roku se rozšiřuje mýtné
Kapsch má zajištěný příjem z mýtného do roku 2017

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme