Za plyn zaplatíme v průměru o 13 procent víc

Energetický regulační úřad potvrdil zprávy, že od října bude dražší plyn. V průměru podraží téměř o 13 procent, domácnosti si za připlatí 11 procent. Rodiny s největší spotřebou plynu tak vytáhnou ročně z peněženky až 2500 korun navíc. Největší zvýšení cen pocítí domácnosti v Jihomoravském a nejnižší v Jihočeském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynový hořák | Foto: MORA Moravia, a. s.

Důvodem zdražení jsou rostoucí ceny ropy a topných olejů na světových trzích. Právě tyto suroviny ovlivňují i obchodování s plynem. Minulý půlrok podražily tak výrazně, že nepomohl ani příznivý kurz koruny k dolaru. Předávací ceny zvýšil i náš výhradní dovozce Transgas.

"Zvýšení předávací ceny plynu znamená nárůst průměrné ceny u distribučních společností pro všechny kategorie odběratelů o 12,9 procenta, konkrétně pro kategorii domácností o 11 procent," vysvětlil předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brychta.

Podle způsobu vytápění a ohřevu vody stoupnou platby v ročním vyjádření řádově o desítky až tisícovky korun. Například domácnostem, které používají plyn pouze na vaření, vzrostou náklady ročně o 68 korun. Rodiny s největší spotřebou ale zaplatí ročně až 2500 korun navíc.

Konkrétní částky se budou lišit podle cenové politiky jednotlivých distribučních společností v krajích. Zatímco například Pražská plynárenská bude moci zvednout ceny o 10,88 procenta, Středočeská může o 11 procent.

Nejvíce od října zdraží plyn domácnostem na jižní Moravě, a to o 11,4 procenta, nejméně pak v jižních Čechách, kde to bude o 10,4 procenta.

Velkoodběratelům zdraží plyn od října v průměru o 14,6 procenta, zákazníci v kategorii střední odběr si připlatí 13,5 procenta. Maloodběratelům z řad podnikatelů cena stoupne o 13 procent.

Odběratele čeká od nového roku zdražení pravděpodobně i u elektrické energie. Její největší tuzemský výrobce, společnost ČEZ, nedávno zveřejnil svoji cenovou nabídku, která předpokládá nárůst průměrných cen o více než deset procent.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme