Za pozdní platby mají firmám i úřadům hrozit vysoké sankce

Pozdní platby za objednané služby nebo zboží ohrožují ekonomiku. V rámci Evropské unie mají na svědomí každý čtvrtý bankrot. Hlavním hříšníkem je přitom státní správa, která firmám v průměru platí až 65 dní po obdržení faktury. Důvodem je většinou nedbalost nebo chaos na úřadech. Evropská komise proto za prodlení plateb navrhuje přísné sankce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Státní úřady mají za pozdní platbu dostat řadu pokut. Jedna z nich se bude rovnat 5 procentům ze splatné částky. Pokud je viníkem soukromá firma, čekají na ni vysoké úroky.

Podle místopředsedy Evropské komise Günthera Verheugena je s pozdními platbami nutné bojovat zejména dnes. "Pozdní platby jsou nemocí, která se nesmí šířit především v době hospodářské krize. Ale nejnovější čísla bohužel ukazují, že se šíří."

Verheugen přiznal, že tato nemoc zasahuje i Evropskou komisi: Brusel platí se zpožděním za celou pětinu svých faktur. Návrh Komise na zpřísnění sankcí musí nejprve schválit Evropský parlament a členské státy. Norma určitě nevstoupí v platnost dřív než začátkem příštího roku.

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme