Za regulované nájemné by se už mělo platit více

Regulované nájemné by se mělo v příštím roce začít zvyšovat. Počítá s tím návrh zákona o nájemném, jehož definitivní podobu dnes představilo ministerstvo pro místní rozvoj. Vládě chce návrh předložit ještě v průběhu června. Podle zákona by mělo nájemné poprvé vzrůst v říjnu příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště v Ústí nad Labem | Foto: Jan Rosenauer

Nájemné by se postupně mělo zvyšovat po dobu šesti let, řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. "Naším cílem je dosáhnout pětiprocentní hranice z ceny bytů ročního nájemného. Pokud se týká neplatičů nájemného, jestliže pět měsíců neplatí nájemné, může dostat výpověď bez přivolení soudu. Nájemce se může vzápětí obrátit na soud," dodal.

Majitelé návrh ministerstva považují za protiústavní, protože podle nich nerespektuje nález Ústavního soudu. Ten již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí majitelům domů bránit v získání prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku. Podle majitelů domů by se tak nájmy měly okamžitě zvýšit na úroveň, která pokryje alespoň běžné náklady na údržbu. Do roku 2010 by se pak nájmy měly zvýšit na tržní úroveň, která prý běžně v Evropě činí šest až sedm procent tržní ceny nemovitosti.

Naďa Bělovská, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme