Za stejnou práci stejná odměna. Spravedlivé mzdy má zajistit nová evropská směrnice, říká ekonomka

Neekonomické otázky, to je název knihy, v níž se ekonomka Lenka Farkačová zastavuje nad tématy, jež denně probíráme všichni. Třeba nad inflací, nad tím, proč se zřejmě už nikdy ceny nevrátí před covidovou a energetickou krizi, proč dojde po přijetí eura ke zdražení a jestli spolu s tím vzrostou i naše příjmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář

S výplatami souvisí i aktuálně často zmiňovaný princip za stejnou práci stejná odměna (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

S výplatami souvisí i aktuálně často zmiňovaný princip za stejnou práci stejná odměna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ekonomkou Lenkou Farkačovou

„Hodně se o tom mluví, protože Evropská unie pro nás nachystala novou směrnici o transparentnosti v odměňování a teď se bude postupně implementovat i do české legislativy,“ říká Lenka Farkačová.

Cílem podle ní je dosáhnout větší spravedlnosti.

„Otázka hodnoty práce je pro zaměstnavatele někdy tak složitá, že zkrátka dají nějakou odměnu a neřeší se to, protože kde není žalobce, není soudce, jak se říká. A možná pak ta odměna nemusí být vždycky nastavena spravedlivě,“ vysvětluje.

Nová směrnice navazuje i na to, že bychom měli mít právo vědět, jaká je odměna na obdobných pozicích.

Minimální mzda by měla do roku 2029 vyrůst na 47 procent průměrného výdělku, schválila vláda

Číst článek

„To znamená, že nemáme právo vědět, jakou přesnou mzdu má konkrétní pan XY, ale jaké je rozhraní toho odměňování. Samozřejmě se s tím pojí i odpovědnost – pokud se jakožto zaměstnanec tuto informaci dozvím, tak bych měl vědět, k čemu ji můžu používat a k čemu naopak ne,“ upřesňuje Lenka Farkačová.

V současné době se nezřídka stává, že nově nastupující zaměstnanec dostane vyšší mzdu než stávající pracovník na stejné pozici.

„Zaměstnavatelé často argumentují slovy: Za nižší plat už dneska nikoho neseženu. Pak je ale potřeba udělat i druhou věc, a na to navazuje i teoretická ekonomie, že pokud přijmeme nového zaměstnance za vyšší odměnu, tak to těm ostatním musíme dorovnat,“ apeluje ekonomka.

Další neekonomické otázky a odpovědi z rozhovoru s ekonomkou Lenkou Farkačovou si poslechněte v audiozáznamu výše.

Eva Kadlčáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme