Za teplo si domácnosti příští rok opět připlatí. Zdraží o 5 až 15 procent

Za teplo dodávané teplárnou zaplatí domácnosti v příštím roce zase o pár stovek víc. Cenu ovlivní případné zvýšení DPH ze současných 14 na 15 procent i nákupy emisních povolenek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topení - regulace teploty | Foto: Ladislav Bába

Průměrné zdražení tepla by se příští rok mohlo pohybovat mezi 5 až 15 procenty. Týká se to půldruhého milionu domácností, které využívají dodávky tepla z tepláren na uhlí. Ceny jim rostou v posledních letech pravidelně, řádově o stovky korun, a stejně by to mělo být i příští rok.

Zhruba stejný počet domácností topí plynem, ten zdražil výrazně loni, letos se ceny mění jen hodně málo. Elektřinu využívá k topení asi 300 tisíc domácností, její cena by se zvyšovat neměla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč opět zdraží ceny tepla, zjišťoval redaktor Jaroslav Skalický

Ceny dálkového tepla se zvýší především kvůli vyšší sazbě DPH. Ta by měla stoupnout ze současných 14 na 15 procent, záleží ale na tom, jestli poslanci návrh schválí. Významnou položkou jsou ale i ceny uhlí.

Teplárny vyjednávají nové smlouvy, příští měsíc by měly mít jasno. Těžařské společnosti, hlavně skupina Czech Coal, ale chtějí ceny razantně zvednout. V ceně tepla se projeví také nákupy emisních povolenek.

Cenu povolenek v příštím roce zatím teplárny neznají, za poslední rok se cena snížila kvůli hospodářské krizi na zhruba 7 až 8 eur, ale Evropská unie zvažuje umělý zásah do trhu s povolenkami, který by měl jejich cenu zvýšit.

Povolenky musí teplárny od příštího roku nakupovat jako kompenzaci za vypouštění škodlivých plynů do ovzduší. Dostanou jich většinu zdarma, aby jim náklady nestouply nějak dramaticky. Rok od roku se pak bude počet bezplatných povolenek snižovat.

Nicméně tento systém ovlivní teplárny i v tom, že, aby povolenek v dalších letech nemusely nakupovat tolik, budou rekonstruovat výrobní zařízení. Náklady na to se pak opět projeví v ceně tepla.

Jaroslav Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme