Za tři měsíce přijde velké přečíslování telefonů

Přesně za tři měsíce - v noci z 21. na 22. září provede Český Telecom kompletní přečíslování telefonních čísel. Půjde o operaci, kterou firma v takovém měřítku dosud neprováděla. Změna je nutná s ohledem na sladění našich číslovacích plánů se zeměmi Evropské unie. Druhým důvodem je uvolnění některých číselných řad novým telekomunikačním operátorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefon | Foto: Jan Rosenauer

Z 21. na 22. září se změní čísla u více než 3 miliónů 800 tisíc pevných telefonních linek. V té době na nich dojde k přerušení provozu - maximálně na 3 hodiny. V provozu budou jen mobilní sítě, vysvětluje viceprezident Telecomu Petr Slováček. A jak budou nová čísla vypadat? "Všechna čísla budou mít devět číslic, nebude se již dále vytáčet nula při volání na meziměstském provozu. A to takzvané směrové číslo se stává součástí daného účastnického čísla, takže například tady v Praze budete mít vždy u svého čísla dvojku na začátku navíc, která dneska zatím nebyla."

Kvůli přečíslování se podstatně sníží počet telekomunikačních obvodů - ze 159 na pouhých 14. To bude znamenat zlevnění zhruba třetiny meziměstských hovorů, které budou účtovány jako místní. Na přečíslování by se měli připravit občané i frmy. Je například dobré včas změnit čísla ve svých adresářích. Firmy by měli pamatovat na změnu nastavení pobočkové ústředny. Podrobné informace najdou zájemci například na internetové adrese www.telecom.cz/precislovani.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme