Za vysokou cenu ropy nemohou jen vývozci

Rostoucí ceny ropy se odrážejí i v klesající popularitě amerického prezidenta George Bushe. Nová cena 41 dolarů za barel je nejvyšší za posledních 23 let. Američané tankují galon v průměru za dva dolary. Podle odborníků za to může nestabilní situace v Iráku a v dalších zemích vyvážejících ropu, jako je Venezuela a Nigérie. Existuje ale i jiné vysvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

benzínová pumpa | Foto: Pavel Novák

Washington Post v této souvislosti cituje experty, kteří tvrdí, že američtí spotřebitelé by neměli svůj hněv ventilovat pouze vůči vývozcům ropy. Na vině je podle nich i politika Bílého domu. Prezident Bush totiž nařídil přesouvat statisíce barelů ropy do Národní strategické rezervy. Zásoba dosáhla 659 miliónů barelů. "Kdy bude mít dost?" Ptá se Eugene Edwards viceprezident gigantické rafinerie Valero Energy Corporation.

Je velmi pravděpodobné, že George Bush, jehož podpora klesla na rekordních 46 procent, v nejbližší době podnikne v tomto směru kroky. Ceny benzínu mohou být totiž v listopadových prezidentských volbách velmi důležitým faktorem.

Markéta Kaclová, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme