Za vysoký schodek hrozí Maďarsku zmrazení unijních peněz
Maďarsko nedělá podle Evropské komise dost pro snížení svého rozpočtového deficitu. Pravidlo maximálního schodku ve výši 3 procent HDP sice neplní většina členských zemí Unie, ale Komise posuzuje jejich kroky k jeho dodržení. V případě Maďarska došla k tomu, že jeho opatření nejsou dostatečná.
Evropská komise se nenechala „opít rohlíkem“ a prohlédla, že vláda premiéra Orbána použila na sražení schodku pod 3 procenta pouze jednorázová opatření.
Maďarská administrativa podle Evropské komise sice loni formálně dodržela limit, ale způsobem, který je dlouhodobě neudržitelný. Jen maskuje zhoršující se situaci rozpočtu.
Jednorázovými opatřeními, která se Evropské komisi nelíbí, byly například mimořádné krizové daně nebo zestátnění peněz v soukromých penzijních fondech.
Komise teď navrhne radě ministrů financí, aby potvrdila, že se Maďarsko dost nesnaží snižovat svůj rozpočtový deficit. Pokud takový výrok ministři kvalifikovanou většinou schválí, mohou Maďarsko ohrozit sankce.
Protože není členem eurozóny, nešlo by o pokutu, ale o zmrazení peněz z Fondu soudržnosti. I to však může být sankce v řádu miliard eur a pro Budapešť by to znamenalo více než procento a půl hrubého domácího produktu.
Maďarský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek telefonuje reakci Budapešti na varování EK
Podle hlavního analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše ale k sankcím ze strany Bruselu pravděpodobně nedojde. Problematické ovšem pro Maďarsko bude v této situaci jednat o půjčce od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Potřebuje ji totiž dohodnout už v nadcházejících týdnech.
„Jak ukazuje poslední hodnotící zpráva EK, hodnocení bylo až nezvykle přísné a EU je připravena hrát s Maďarskem skutečně velice tvrdou hru,“ řekl Radiožurnálu. „Nelze si představit, že by vláda Viktora Orbána dále hrála svoji neústupnou taktiku.“
Důsledky maďarského schodku hodnotil ve Stalo se dnes hlavní analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš
Maďarská vláda už také zareagovala slibem, že bude plnit všechny požadavky Bruselu a že napraví případné chybné kroky. Ministerstvo hospodářství prohlásilo, že deficit zůstane pod stanovenou úrovní i v tomto a příštím roce.
Opozice se domnívá, že nadešla chvíle pravdy a vláda má poslední příležitost změnit kurz – v ekonomice i v ústavně-mocenských záležitostech.
Eurokomisař kritizuje Česko za nezavedení energetické směrnice
Číst článek
Maďarská ekonomika má za sebou několik velice hubených let. „Po krizovém propadu přišly dva roky zhruba jednoprocentního růstu a nárůstu nezaměstnanosti. V Maďarsku se nežije vůbec dobře,“ hodnotí Bureš.
Česká koruna je však více vázána na polský zlotý. „Nicméně krize na maďarských trzích je natolik dramatická, že jsme viděli i na české koruně na začátku roku určitou negativní reakci,“ dodává.
Komise prověřovala také opatření přijatá Belgií, Maltou, Polskem a Kyprem, v těchto případech ovšem větší výhrady neměla.