Za zahraniční dovolenou letos Češi zaplatí o stovky korun více

Zájezdy do zahraničí letos podraží. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur si už teď lidé připlatí o stovky korun více než loni. Na dovolenou mimo republiku jezdí necelá polovina Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dovolená u moře - léto - mořská hvězdice | Foto: Miloslav Hamřík

Zájezdy zdražily už loni, hlavním důvodem je podle mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Petříčkové fakt, že Češi vyžadují kvalitnější služby.

„Ubytovávají se ve čtyřhvězdičkových hotelích a hotelích vyšší kategorie a rovněž vyžadují leteckou dopravu a například stravování formou all inclusive,“ vysvětluje.

Nejoblíbenější turistické destinace se v posledních letech příliš nemění. Podle Českého statistického úřadu je na prvním místě Slovensko, následují Chorvatsko, Itálie a Rakousko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zájezdy zdražily oproti loňskému roku o stovky korun

Češi za pobyt v zahraničí utratí průměrně necelých 11 tisíc korun.

Když tráví dovolenou v Česku, jejich útrata je výrazně menší – zhruba 1400 korun. Lidé totiž většinou jezdí relaxovat na své chaty či chalupy.

„V rámci České republiky jsou nejčastější kratší pobyty – víkendové do tří přenocování. A je to velmi často na vlastní rekreační zařízení, chaty a chalupy. Tyto pobyty mají podíl až 70 procent na celkovém počtu cest,“ potvrzuje Pavel Vančura z Českého statistického úřadu.

Tisíce pracovních míst

V Česku tak mnohem více utrácejí turisté ze zahraničí. Loni přijelo téměř 26 milionů cizinců, což je o necelá čtyři procenta více než v předchozím roce. Více než polovina z nich ale v České republice strávila jen jeden den. Většinou šlo o Němce, Slováky a Rakušany.

Cestovní ruch tvoří přibližně tři procenta z celkového hrubého domácího produktu, tento podíl ovšem dlouhodobě klesá. Cestovní ruch se také podílí na zaměstnanosti, konkrétně 4,5 procenta.

pohodová dovolená | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„V cestovním ruchu bylo v roce 2013 zaměstnáno více než 230 tisíc osob, přičemž největší koncentrace, to je 73 procent, bylo v odvětvích charakteristických pro cestovní ruch, kam spadá třeba pohostinství, gastronomie, ubytovací služby, služby osobní dopravy, cestovní kanceláře, cestovní agentury a průvodcovské činnosti,“ přibližuje Zdeněk Lejsek z Českého statistického úřadu.

Pětinu pracujících v odvětví tvoří živnostníci, zbytek – tedy 80 procent – pak zaměstnanci.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme